HESAPSIZ NORMALLEŞMENİN SONU FELAKET OLMASIN

BAYRAMI LEHİMİZE ÇEVİREBİLİRİZ

AHLAKSIZ SALDIRILARIN KARŞISINDAYIZ...

TEDBİR ALMAK BU KADAR ZOR MU?

ANNE VE TOPLUMDA KADININ YERİ

NE OLUR BİRAZ DAHA DİKKAT!....

BİRAZ VİCDAN BİRAZ ANLAYIŞ

BİLİM KURULU ÜYESİ ÖZLÜ’DEN YOLA ÇIKACAKLARA UYARILAR

SOKAĞA ÇIKMA YASA GÜNLERİNİN AYRINTILARI

YENİ DÖNEM, TEDBİRLER İLE ÖZLEMLERİN SENTEZİDİR

SONUÇLAR HERGÜN DAHA İYİYE GİDİYOR

AVM'LER AÇILACMAYA HAZIRLANIYOR AMA!....

ERDOĞAN; “UZLAŞMA ZEMİNİNDE YAPTIK”

BU ÇAĞRIYA KULAK VERMEK LAZIM

DOĞRUNUN NEREDEN GELDİĞİNE BAKILMAZ

UTANMAK GELİYORSA İÇİMİZDEN

BU GÜN BİZİM DOĞUM GÜNÜMÜZ

SAYGISIZLIKLARINI İSPAT ETTİLER

DAMAK TADI "ŞEN BESİCİLİK" ADI

SİYASİ TIRPANA DEVAM


MEHMET CEYLAN


TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI DÜŞÜNÜLECEK Mİ?


Her yıl ekim ayı tüm belediyelerde bütçe onaylanma ayıdır. Bir yıl sonraki kullanılacak bütçe hazırlanır, meclise gelir meclisin onayıyla belediye yönetiminin emrine verilir.

Burada düşünülmesi gereken, bütçe hazırlanırken doğru hesap yapılıyor mu? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı korunuyor mu? Beytülmal  sorumluluğu taşınıyor mu?

Ekim ayı meclisi her yıl bütçe gündemiyle toplanır. Bayrampaşa Belediye Meclisi 7 Ekim 2019 Pazartesi Saat 11.30´da raporların komisyonlara sevki için toplanacak, olağanüstü bir karar olmazsa 10 Ekim 2019 Perşembe günü bütçeyi onaylamak gündemiyle toplanacak. Belediye Başkanı Atila Aydıner iktidar adına yaptıklarını ve yapacaklarını anlatacak, Abdulfettah Dindar muhalefet adına yanlışları, eksikleri ve israfı anlatacak. Ama Abdulfettah Dindar ne kadar anlatırsa, anlatsın iktidar kanadı meclis üyelerinin çoğunluğu olduğu için, üyelerin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edilecek.  Böylece 2020 yılı bütçesini göreceğiz bakalım nasıl olacak. Nasıl olacağını görmek için geçmiş yılların bütçesini ve borçlanmayı sorgulamak ve hatırlamak gerekir.

HIZLI BORÇLANMAYI SORGULAMAK GEREK

2011 Yılının mart ayında Hüseyin Bürge´nin milletvekilliği için istifa etmesi sonrası Atila Aydıner meclisten seçilerek belediye başkanı oldu. O günden bu güne belediye yönetimi hiç değişmedi. Meclis üyeleri değişti yönetim yeni katılanlar gidip geri gelenler oldu ama on yıla yakın çoğunluğu aynı yönetim yönetti. Bu süre içinde hızlı bir borçlanma yaşandı ve borç 200 milyonu aştı.  200 Milyon borçlanacak kadar iş yapıldı mı? Burası da önemli tabi...

Asıl mesele 2011 yılından bu yana borç 150 milyonu aştı. Belediye gayrimenkulleri elden çıktı.

Bayrampaşa Belediyesi maliyetli yapıları İBB´ye yaptırdı, doğru da yaptı fakat bu kadar borçlanma niye yaptı. Bu konuyu ayrıca sorgulayacağız, mal ve hizmet alımlarının nasıl yapıldığını belediye bütçesi kimlere açıldı kimlere kapatıldı. 10 bin liralık yemeklere 50 bin lira, 3 - 5 bin liralık sanatçılara nasıl 40 - 50 Bin lira ödendi, 180 bin liraya yapılması gereken gazete baskısına nasıl 330 bin lira ödendi, kimlere belediye bütçesinden yani tüyü bitmemiş yetimin  hakkı peşkeş çekildi, zengin edildi ortaya koymak gerekir.

Zamanında Abdulfettah Dindar mecliste, israfın ve borçlanmanın boyutları anlatılmaya çalışıldı. Bizde yayınladık vatandaşa duyurmaya çalıştık. Fakat milletin temsilcileri, millet adına milletin parasının çarçur edilmesine onay verdi. Vebal sadece başkanda değil, yardımcılarda değil onay veren, ses çıkarmayan, uygulayan  herkes bu vebalin altındadır.

MECLKİS ÜYELERİNE BÜYÜK GÖREV

2020 Bütçesinin görüşüleceği bu günlerde tüm meclis üyelerini vazifeye çağırıyoruz. 7 Ekim Pazartesi elinize geçecek 2020 yılına ait  bütçeyi iyi incelemeniz,  piyasa fiyatlarına yakın olmasına bakın, ne kadar konulacağını şimdi bilemiyoruz ama bir şey yapılması ortaya konulmadan borçlanma yapılmasını sorun, sorgulayın.

Muhalefet zaten inceleyecektir, özellikle iktidar meclis üyeleri asıl vebal sizdedir. Her bireriniz iş dünyasının sevilen işadamlarısınız. Kendi şirketlerinizde nasıl inceliyorsanız, sorumluluğu tüyü bitmemiş yetimin vebali üstünüzde ona göre düşünün ve karar verin. 

Yeni meclis yeni üyeler olarak ideal, borçlanmadan, birilerine peşkeş çekilmesinin önü kesilecek, israftan uzak bir bütçeye imza atın. Muhalefet eleştirilerini sırf muhalefet diye reddetmeyin. Özellikle Abdulfetath Dinadar´ın konuşmalarını önemseyin. Sırf muhalefet olsun diye değil gerçekten  belediyenin menfaatlerine, beytülmal sorumluluğunda uyarılar yapıyor, dikkate alınması gerekir.

Tüyü bitmemiş yetimin vebalini taşımak istemiyorsanız, fakirin, fukaranın ahını almak istemiyorsanız, israflı işlerden dolayı vatandaşın hakaretine maruz kalmak istemiyorsanız, Allah´ın gazabına gelmemek istiyorsanız ona göre bir bütçeye imza atın..

 H.Fikret TONCER
5.10.2019 14:58:50
Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim gözetmişki ,ALLAH?tan korkusu olmayan herşeyi yapar.Allah ıslah etsin