MEHMET CEYLAN


NELER OLUYOR? MİLLİ GÜNLER İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR MU?


Her toplumda, toplumu bağlayan, uzlaştıran, birleştiren milli ve manevi duyguları kabartan günler vardır. Özellikle Milli ve Dini günler Türk milleti için daha bir önem arzeder. Türk milleti dini günlerini ve milli günlerini dolu dolu yaşar. Tüm problemlerini bir tarafa bırakır  dini ve milli günlerin ikliminde yaşamanın hazzını alır. Şekilci veya biat gibi görünmesine rağmen bu günler güzel hasletlerdir.

Bu kadar iklimi hoş olan günlerimiz son zamanlarda olanlarla sanki itibarsızlaştırılıyor mu? diye aklımıza gelmiyor değil. Daha önceleri milli günlerde her kesim gelir bir arada olur STK´lara kadar çelenk koyar kutlamalar kabul edilirdi. Dini günlerde tatil merkezleri yerine eş dost akraba ziyaretleriyle ve dini vecibelerle ve kucaklaşmalarla günler geçerdi. Bakıyoruz dini günleri insanlar tatil keyfine çeviriyor, milli günlerin kutlamaları lakayt ve düzensizliklerle dolu görünüyor.

Kanunla kısıtlanan çelenk sunma yanlıştı birde lakayt görüntüler iyice işi çığırından çıkardı.

HERKES VAZİFESİNİ YAPACAK!...

Geçtiğimiz 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk´ü anma töreninde İstiklal Marşı okunurken protokol önüne çıkan koro yönetmeninin durumunu Bayrampaşa Gündem Gazetesi haberleştirmiş, töreni organize eden okul müdürü ve o öğretmen hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Bunun üzerine bazı serzenişler duyduk. Niye haber yapmışız....

Öncelikle şunu bilmek lazım milli günler önemli günlerdir. Milli günlerle gerek millet, gerekse genç neslin tarih hatırlamaları sağlanmaktadır. Böyle önemli günlerin törenleri de önemlidir.

Bu günlerde vazifeyi üstüne alan herkes vazifesini iyi yapacaktır...

O gün görünen bir teferruat değil düpedüz aymazlık, saygısızlık, skandaldır hatta affedilmez bir kasti hatadır ve düşündürücüdür.

Bir insan törene çıkarken, törende bulunduğu ilçenin mülki amirlerini ve protokolünün orada olacağını bilmiyor mu?

Protokolde yerini alanlar kılık kıyafetine dikkat ederken o protokolü yönetecek kişi buna dikkat etmeyecek mi?

Mümkün değil....

Tam 10 Kasım skandalının mürekkebi kurumadan bir skandal görüntü de öğretmenler günü kutlama töreninden geldi.

TÜRK BAYRAĞINI GÖNDERE TÜRK GENCİ ÇEKER

Bu yazımızda karşı çıkışımız, endişemiz sakın kimse ırkçılık yaptığımızı, başka ülkelerin çocuklarının ülkemizde eğitim görmelerine karşı çıktığımızı zanetmesin. Biz toplumları bir arada yaşatan bir kültürün sahipleriyiz.

Bizim endişemiz toplumu ayakta tutan milli değerlerin dejenere olup, itibarsızlaştırılmasındandır.

Öğretmenler Günü dünya ülkelerinde değişik tarihlerde kutlanır.  Türkiye´de 24 Kasım´da kutlanmasının nedeni Bakanlar Kurulu´nun Mustafa Kemal Atatürk´e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928´de yaptığı toplantıda vermesi ve bu unvanın, 24 Kasım´da Millet Mektepleri Talimatnamesi´nin yayımlanması ile resmileşmesidir. İşte 24 Kasım Öğretmenler günü sıradan bir gün değil milli bir gündür.

Bu milli günde İstiklal Marşı okunurken Türk Bayrağını göndere bir Afrikalı gence çektiremezsiniz...

O Bayrak ki, Türk milletinin damarlarından akan kanın temsilcisidir. O bayrağı yere düşürmemek için göğsünü kurşunlara siper eden Türk genci, Türk  insanıdır.

Belki birleri için önemli olmayabilir ama Türk milleti için önemlidir....

Öncelikle böyle bir milli günü uluslararası ayağı olan bir okula organize ettirmek yanlıştır.

Haydi organize ettirdiniz, göndere bayrak çekilirken iki öğrencide sağ ve solda duruyordu onlar başka ülke öğrencisi olsaydı göndere Bayrak çeken Türk öğrencisi olsaydı.

Bu olay bir renklilik değil düpedüz gaflettir, aymazlıktır, skandaldır.

Daha iki ay gibi bir süre önce göreve başlayan Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel döneminde üç milli törene katıldı ikisinde olumsuzluklar yaşandı. Bu durumda ayrıca düşünülmesi gerekir. Daha yeni göreve başlamış henüz ilçeyi tanıma süresinde ne yapılırsa gider mi? denilmektedir diye düşünmeden edemedik.

Milli günlerde yapılan bu skandallar ister istemez, Milli Günlerin itibarsızlaştırılmak istendiğini düşündürüyor.

Neler Oluyor? diye kendimize sormadan edemedik....