KAİNATLA BAŞLAYAN KİMYA
Tarih: 29.1.2019 12:39:11
MİSAFİR YAZARLAR

Kainatın oluşumu ile birlikle ilmin kapısını açan kimya, asrımızın silahlı ve silahsız savaşının kahramanı olmuştur. Yer yüzünde canlı ve cansız ne varsa hepsi yapısını, kimya ilmine borçludur.

İnsanların gözünün doymadığı şu dünyanın yapı taşını oluşturan kimya sektörü, teknik ve teknolajininorjinini oluştururken, açık ve gizli savaşların da ana hammaddesi olmuştur. Bu gösteriyor ki kimya sektöründe endüstriyel gelişim ve değişimi yakalayan ülkeler kansız bir şekilde gerekirse dünya hakimiyetini sağlayabilir.

Ülkemizin küresel manada söz sahibi olması, kimya bilim dalına ayıracağı yatırım ve teşviklerle, bilimsel ve nano teknolojiye hakimiyeti ile, dünya sıralamasında ki yerini baştan veya sondan belirleyecektir.

Dünyanın bir çok yerinde bilim dünyasına hizmet etmekte olan, Türk bilim insanlarının ülkemize kazandırılması, siyasilerin öncelikli ve güncel hizmetlerinden olmalı. Bu siyasi şuur beyin göçünü önleyecek, ülkelere icatları ile hizmet veren bilim insanlarının dönüşünü sağlayacaktır.

Bunların sağlanabilmesi için, geçmiş bilimsel çalışmaları ve onun temsilcilerinin başına gelen olayları bir daha yaşamamak için, fizibilite çalışmaları teknik oldu kadar sosya psikolojik olarak ve içimizden ve dışımızdan gelen hainlerin, ajanların tetiksel faaliyetleri de kontrol altına alınmalıdır.

Bilimsel çalışmaların genetiğini oluşturan kimya, bir diğer adı ile simyacılığa hakim olan dünya hakimiyetinin, siyasi, iktisadi ve askeri temellerini de atmış olacaktır.

Topların dökülmesi, aşıların bulunması, atomun icadı, elektriğin inkişafı v.b. insanların temel ihtiyaç ve güven kaynağı olan bilimsel çalışmaların bu gün neresindeyiz?

Kendimizi tanımalıyız. Toplumumuza ve gelecek nesillere tefekkürün gerekliliğini ve geleceğini teminatının temel taşı olduğunu, idrak edecek eğitim ilkelerini belirlersek, ilk adımı atmış oluruz.

Muktedir iktidarların hakimiyetin de, bilim insanlarına verilen değer ve beyin gönünün aksiyon kazanması, yeni bir icraat değildir. Ecdadını tanırsan, dünya tarihin de yerini nasıl alacağını basit adımlarla kurgulayabilirsin. Matematiğin, tıbbın temelleri nasıl atılmış teşhisinde güçlük çekmeyiz.

Bu gün içinden çıkılmaz hale getirilen eğitim müessesesinin uzmanları, otokritik yaparak, bir ecnebi de (Decartes) söylese “Düşünüyorum Öyleyse Varım” şiarı ile yolu çıkıp, Osmanlı Devlet-i Aliyye-i (İstanbul´un İlmin şehri olduğu dönemler) ile yolunda kesişirlerse, eğitim sorunlarını en kısa yoldan çözeceklerdir.

Hem de ilmin yapı taşını, hem de kainatın tartışmasız katmanlarını ve insanların et kemiğini birleştirip, düşünen varlık haline getiren kimya ilim ve bilimin kavrayabilirsek, siyasilerin tıkandığı yerde, yer yüzüne siyasetin, diyanetin ve ticaretin kapısını açacak, güçlü ve muktedir hakimiyetin temelini atacaktır.

Kainatla başlayan kimyanın, bilim dünyasında ki sırrını çözmedikçe, ülkemizin hakim güç haline gelmesini sağlamayız.Ancak atılacak kararlı ve azimli adımlarla, maddi ve manevi gücümüzü ve enerjimizi topyekûn hayata geçirirsek önümüzde hiçbir engel kalmayacaktır. 

Celil GÖRÜŞÜK

Anahtar Kelimeler: KAİNATLA, BAŞLAYAN, KİMYA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
AÇIK KONUŞMAK GEREKİRSE; (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
EKONOMİNİN İÇİNE DÜŞMÜŞ OLDUĞU KRİZ (13 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA