BAYRAMPAŞA’DA 19 MAYIS COŞKUSU
BİR KURULUŞ VE KURTULUŞ DESTANIDIR 19 MAYIS KUTLU OLSUN
KAYMAKAM ŞENEL’İN 19 MAYIS MESAJI
PİRLEPELİLER GELENEKSEL BÖREK GÜNÜNDE BULUŞTU
KILIÇDAROĞLU’DAN TÜRKİYE BOSNA SANCAK DERNEĞİ’NE ZİYARET
CUMA NACAR; “NATO’YA ÜYELİK BAŞVURUSU REDDEDİLMELİDİR”
KANATLAR KERMESE DAVET EDİYOR
HASAN MUTLU “SORUNLAR, SORUNLAR YUMAĞI OLMAKTAN ÇIKACAK”
MİLLET; “SEN BUNLARI HAK ETMİYORSUN”
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
DİYORKİ BAĞIR!....
MİLLET PARTİSİ BAYRAMLAŞTI
BAYRAMPAŞA AK KADINLAR YÖNETİMİNDE YENİDEN YAPILANMA
AK PARTİ BAYRAMPAŞA’DAN AFİŞ TEPKİSİ
BAYSEM’DEN BAYRAM ŞEKERİ GİBİ TURNUVALAR

Kutsi Özgür


DAVUTOĞLU´NDAN TARİHİ KONUŞMA ve VERDİĞİ MESAJ


Ahmet Davutoğlu için neden zamanında konuşmuyor diyenlere Eylül 2015 konuşması için yazdığımız köşe...

Başbakan Ahmet Davutoğlu Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında tarihi bir konuşma yaptı. Davutoğlu konuşmasında tarihten örnekler verirken AK Parti kuruluşundan bu güne kadar ki durumunu da değerlendiren özeleştiri şeklinde bir  ültimatom niteliğindeydi.

Bu sefer Başbakan Davutoğlu kendi konuşmasını yaptı. Konuşmasında 12 Eylülde yapılacak kongre öncesi kendi mesajını verdi.

Başbakan Davutoğlu konuşmasının ilk bölümlerinde tarihten ders niteliğinde bir konuşma yaptı. Malazgirt ruhundan başladığı konuşmasını 30 Ağustos ruhuyla birleştirdi.Büyük yürüyüş diye adlandırdığı Malazgirt Ruhunu ?Orta Asya ocukları, Mezopotamya çocukları, Kafkas çocukları Sultan Alparslan´ın ordusunda buluştular? derken bu ruhun derinliğini anlatmaya çalıştı. Kafkas Kavimleri diyerek bütünlük sağladığı konuşmasını Balkan ve Ortadoğu kardeşliğinde toparladı.Konuşmanın içeriğinde verdiği mesajla;1965ler sonrası Yeniden Milli Mücadele Hareketinin o günlerden itibaren anlatmaya çalıştığı büyük inkılap hareketinin oluşma çatısını ortaya koymasına benzeyen bir konuşma yaptı.Cumhuriyet döneminden de örnekler veren Davutoğlu; ?AK Parti bütün bu geçmişin üzerinde yükselen bir aydınlık harekettir? diyerek partinin kuruluş amacını anlattı.?Ağustos ruhu, Malazgirt ruhu, Kosova ruhu, Belgrad, Mercidabık ruhu, en önemlisi, İstiklal Savaşı´nın İstiklal Ruhu Harekete Geçti? dedi ve kuruluş ilkelerini tek tek saydı.

ÜLTİMATOM NİTELİĞİNDEKİ KONUŞMA

Konuşmasının bu bölümünde seçmen ağzından verdiği mesaj sanki ültimatom niteliğindeydi.Başbakan Davutoğlu; ?Seçmenin verdiği mesaj AK Parti kadrolarınaydı; kurucu ilkelerinize geri dönün dedi bizim halkımız. Kurucu ilkelerinize ve erdemliler hareketi olma niteliğinize halel getiren uygulamalara izin vermeyin dedi? diyerek il başkanlarının karşısında birilerinin bu ilkelerden döndüğünü söyledi.Davutoğlu konuşmasında; ?Bizim kurucu değerlerimizde kibir yoktur, halka kibirle bakan hiç kimse bu hareket içinde yer alamaz. Bizim kurucu değerlerimizde lüks, şatafat yoktur. Hayat standardını siyasete girerek değiştirmiş olanların bizim aramızda yeri yoktur. Üzerindeki ceketi o dava için veren ve tek bir hırkayla dolaşmaya niyet edenlerin bu davada yeri vardır. Şu veya bu makama geldiğinde eşini, dostunu, akrabasını oralara dolduranların bizim aramızda yeri olmadı, olmayacak. Sahip olduğu kamu görevinin üzerinden herhangi bir şekilde rant elde edenlere bu kapı hep kapalı oldu, kapalı olacak? derken AK Parti iktidarının 2002 deki ruhun dönemler içinde kaybolmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve konuşma aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın konuşmalarına atfen sözünü kullandı.?Arkadaşlar, Erdemliler Hareketi olarak 2001´de hangi değerleri öne çıkardıysak onu savunacağız. Kongremizde bu değerleri bir kez daha hatırlayacağız. Bu hareket bir ortak akıl hareketidir demiştik. Hiç kimseyi küçük görmeden, hiç kimseye tepeden bakmadan, herkesin beynindeki, zihnindeki en küçük mikro fikri dahi ciddiye alarak halkımızla bütünleşerek yürüyecek bir harekettir. Her siyasi harekette zamanla güçten kaynaklanan yanlışlıklar, sapmalar, hatalar olabilir. İmtihanla karşılaşılmayan bir dünyada yaşamıyoruz.? Diyerek yapılan hataların görülmesi gerektiğini dile getirdi.

?ve birbirimize bakacağız, birbirimize hakkı tavsiye edeceğiz. Gıybeti değil, dedikoduyu değil, birilerinin beklediği fitne hesaplarının partimize nüfus etmesine yol açacak yanlış söylemleri değil aksine kardeşliği ve gerektiğinde birbirine hakkı tavsiye eden açık yürekliliği aramızda yaygınlaştıracağız? sözleriyle yeni yol haritasını belirlemiş oldu.

Davutoğlu; ?Halka görev veremeyiz, halka emredemeyiz, halka sen yanlış yaptın, hatanı düzelt, benim kadrimi, kıymetimi bilmedin, tekrar sandığa gel diyemeyiz. Halk ne demişse doğru demiştir, ne demişse demiştir, ne yapmışsa doğru yapmıştır? sözleriyle de 7 Haziran seçimlerinde yanlış yapıldı yeniden seçimle düzelir denilmesine de net bir cevap vermiş oldu.

Kısaca toplayacak olursak, konuşmanın birinci ve ikinci bölümleri satır satır büyük anlamlar taşıyor. Yapılan hatalar, oluşan rahatsızlıklara yer veriyor. Özellikle AK Parti´nin kurucu değerlerinde lüks şatafat olmadığını, eşini dostunu akrabasını kayırmadan dava hareketi, erdemliler harekatı olduğunu söylerken bir yerlerinde, dava harekatı yerine nasıl lüx şatafata ve kayırmacılık siyaseti yaptığının kuruluş ruhundan uzaklaşıldığının altını kalın çizgilerle çiziyor.

Bu konuşma üzerinde belki sayfalarca kitap yazılır. En önemli çizgi kongreye giderken ültimatom niteliğinde net bir tavır koyuyor. Yani Ahmet Davutoğlu, Ahmet Dvautoğlu gibi konuşuyor.