DAVUTOĞLU´NDAN TARİHİ KONUŞMA ve VERDİĞİ MESAJ
Tarih: 3.9.2019 00:18:01
Kutsi Özgür

Ahmet Davutoğlu için neden zamanında konuşmuyor diyenlere Eylül 2015 konuşması için yazdığımız köşe...

Başbakan Ahmet Davutoğlu Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında tarihi bir konuşma yaptı. Davutoğlu konuşmasında tarihten örnekler verirken AK Parti kuruluşundan bu güne kadar ki durumunu da değerlendiren özeleştiri şeklinde bir  ültimatom niteliğindeydi.

Bu sefer Başbakan Davutoğlu kendi konuşmasını yaptı. Konuşmasında 12 Eylülde yapılacak kongre öncesi kendi mesajını verdi.

Başbakan Davutoğlu konuşmasının ilk bölümlerinde tarihten ders niteliğinde bir konuşma yaptı. Malazgirt ruhundan başladığı konuşmasını 30 Ağustos ruhuyla birleştirdi.Büyük yürüyüş diye adlandırdığı Malazgirt Ruhunu “Orta Asya ocukları, Mezopotamya çocukları, Kafkas çocukları Sultan Alparslan´ın ordusunda buluştular” derken bu ruhun derinliğini anlatmaya çalıştı. Kafkas Kavimleri diyerek bütünlük sağladığı konuşmasını Balkan ve Ortadoğu kardeşliğinde toparladı.Konuşmanın içeriğinde verdiği mesajla;1965ler sonrası Yeniden Milli Mücadele Hareketinin o günlerden itibaren anlatmaya çalıştığı büyük inkılap hareketinin oluşma çatısını ortaya koymasına benzeyen bir konuşma yaptı.Cumhuriyet döneminden de örnekler veren Davutoğlu; “AK Parti bütün bu geçmişin üzerinde yükselen bir aydınlık harekettir” diyerek partinin kuruluş amacını anlattı.“Ağustos ruhu, Malazgirt ruhu, Kosova ruhu, Belgrad, Mercidabık ruhu, en önemlisi, İstiklal Savaşı´nın İstiklal Ruhu Harekete Geçti” dedi ve kuruluş ilkelerini tek tek saydı.

ÜLTİMATOM NİTELİĞİNDEKİ KONUŞMA

Konuşmasının bu bölümünde seçmen ağzından verdiği mesaj sanki ültimatom niteliğindeydi.Başbakan Davutoğlu; “Seçmenin verdiği mesaj AK Parti kadrolarınaydı; kurucu ilkelerinize geri dönün dedi bizim halkımız. Kurucu ilkelerinize ve erdemliler hareketi olma niteliğinize halel getiren uygulamalara izin vermeyin dedi” diyerek il başkanlarının karşısında birilerinin bu ilkelerden döndüğünü söyledi.Davutoğlu konuşmasında; “Bizim kurucu değerlerimizde kibir yoktur, halka kibirle bakan hiç kimse bu hareket içinde yer alamaz. Bizim kurucu değerlerimizde lüks, şatafat yoktur. Hayat standardını siyasete girerek değiştirmiş olanların bizim aramızda yeri yoktur. Üzerindeki ceketi o dava için veren ve tek bir hırkayla dolaşmaya niyet edenlerin bu davada yeri vardır. Şu veya bu makama geldiğinde eşini, dostunu, akrabasını oralara dolduranların bizim aramızda yeri olmadı, olmayacak. Sahip olduğu kamu görevinin üzerinden herhangi bir şekilde rant elde edenlere bu kapı hep kapalı oldu, kapalı olacak” derken AK Parti iktidarının 2002 deki ruhun dönemler içinde kaybolmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve konuşma aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın konuşmalarına atfen sözünü kullandı.“Arkadaşlar, Erdemliler Hareketi olarak 2001´de hangi değerleri öne çıkardıysak onu savunacağız. Kongremizde bu değerleri bir kez daha hatırlayacağız. Bu hareket bir ortak akıl hareketidir demiştik. Hiç kimseyi küçük görmeden, hiç kimseye tepeden bakmadan, herkesin beynindeki, zihnindeki en küçük mikro fikri dahi ciddiye alarak halkımızla bütünleşerek yürüyecek bir harekettir. Her siyasi harekette zamanla güçten kaynaklanan yanlışlıklar, sapmalar, hatalar olabilir. İmtihanla karşılaşılmayan bir dünyada yaşamıyoruz.” Diyerek yapılan hataların görülmesi gerektiğini dile getirdi.

“ve birbirimize bakacağız, birbirimize hakkı tavsiye edeceğiz. Gıybeti değil, dedikoduyu değil, birilerinin beklediği fitne hesaplarının partimize nüfus etmesine yol açacak yanlış söylemleri değil aksine kardeşliği ve gerektiğinde birbirine hakkı tavsiye eden açık yürekliliği aramızda yaygınlaştıracağız” sözleriyle yeni yol haritasını belirlemiş oldu.

Davutoğlu; “Halka görev veremeyiz, halka emredemeyiz, halka sen yanlış yaptın, hatanı düzelt, benim kadrimi, kıymetimi bilmedin, tekrar sandığa gel diyemeyiz. Halk ne demişse doğru demiştir, ne demişse demiştir, ne yapmışsa doğru yapmıştır” sözleriyle de 7 Haziran seçimlerinde yanlış yapıldı yeniden seçimle düzelir denilmesine de net bir cevap vermiş oldu.

Kısaca toplayacak olursak, konuşmanın birinci ve ikinci bölümleri satır satır büyük anlamlar taşıyor. Yapılan hatalar, oluşan rahatsızlıklara yer veriyor. Özellikle AK Parti´nin kurucu değerlerinde lüks şatafat olmadığını, eşini dostunu akrabasını kayırmadan dava hareketi, erdemliler harekatı olduğunu söylerken bir yerlerinde, dava harekatı yerine nasıl lüx şatafata ve kayırmacılık siyaseti yaptığının kuruluş ruhundan uzaklaşıldığının altını kalın çizgilerle çiziyor.

Bu konuşma üzerinde belki sayfalarca kitap yazılır. En önemli çizgi kongreye giderken ültimatom niteliğinde net bir tavır koyuyor. Yani Ahmet Davutoğlu, Ahmet Dvautoğlu gibi konuşuyor.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA