CHP´DE KAZANI KİM KAYNATIYOR?
Tarih: 2.2.2019 21:01:59
MEHMET CEYLAN

CHP´de beklenen aday açıklamaları yapılmaya devam ederken kazan da kaynamaya devam ediyor. Bir çok soruyu da beraberinde getiriyor.

Önce soru şu CHP gerçekten bu seçimler de belediye başkanlığı kazanmak için mi aday çalışması yapıyor, yoksa az olsun benden olsun yada bir yerlerin himayesinde olsun mu diye aday çıkarıyor?

Görülen o ki, CHP´nin genel seçimlerde ideolojik yapısından dolayı zaten seçmenin yalnızca 1/4´ü konsiye edebilirken yerel seçimlerdeki kişi özelliklerinden gelecek oy fırsatını da  kaçırmayı kafasına koymuş.

Tamam biliyoruz ki, CHP ideolojik yapısıyla kapasitesi bu kadar. Merkezde olan seçmen ister sağda olsun ister solda olsun ideolojik partilere oy vermez. Yılların partileri olmasına rağmen solda CHP 25 bandında geziyor, sağ kesimde de MHP 11 bandında yerini koruyor. Nedeni kötü parti falan oluşları değil, ideolojik partilerin sınırı buda ondan. Fakat özellikle CHP yerel seçimlerde bu sınırı oldukça yukarı çekebiliyor ama seçmenden oy alacak kişilerle yola yürürse, doğru adayla yola çıkarsa. Elbette adaylar kendi çapında farklı değerlerdedir. Kişiliklerine kimsenin bir diyeceği olamaz. Akademisyen olabilir, ilim adamı, bilim adamı, asker hatta din adamı bile olabilir ama seçimlerde oy olacağı için halkta karşılığı olmalıdır.

CHP´DE SEÇİM ALMAK MI? ALTIN TEPSİDE SUNMAK MI?

Tüm bu olaylar partinin içişlerini ilgilendiriyor belki ama bunca umutla yatıp umutla kalkan CHP seçmeninin umutlarının kırılmasına sebep olan her dönemde yaptıkları hatalarla mahsum CHP seçmeninin hayallerini kimler veya hangi odaklar yıkıyor. CHP´de bir cadı kazanı kaynıyor birleri bu kazanın altını sürekli ateşliyor. Halkın partisi diyeceksin, halkçılığı kimseye bırakmayacaksın sonrada halktan kopuk siyaset yaparak halka umut olmaya çalışacaksın. Halka rağmen, halktan uzak halkçılık olmaz. Son yıllarda söylem değişikliği artık halkın isteklerinde, toplumsal bir parti yolunda ilerliyor derken bu seçimler gösterdi ki bir değişiklik yok. CHP Adete kazanmak için değil de kazanmamak yolunda ilerlemeye devam ediyor. Seçimleri alacak adaylar yerine seçimleri rakiplerine altın tepside sunuyor. Aslında başta il ve ilçe yönetimleri bunu iyi tahlil ederek genel merkezlere sunmalılar.

Parti içindeki gelişmeler olumlu olumsuz belki biz gazetecileri ilgilendirmez gibi görülebilir ama sokağın nabzını iyi tutabilen yöneticiler değil gazetecilerdir. İyi analiz yapabilen ortadan bakabilen gazetecilerden ve mahalli kanaat önderlerinden biraz fikir almış olsalar daha iyi netice alırlar diye düşünüyorum.

BAYRAMPAŞA KAYNIYOR

İşte bu mihvalde 31 Mart 2019 yerel seçimlerine giderken Bayrampaşa´da da partiler adaylarını açıkladılar. AK parti mevcut başkan Atila Aydıner, Saadet Partisi ilçe başkanı İsmail Acar derken en çok beklenilen CHP Adayı Remzi Albayrak oldu.

Bir çok ilçede olduğu gibi adayın açıklanmasından sonra ilçe örgütü tepkisini gösterdi. Ne kadar da ilçe yönetimi örgüt göstermedi dese de ilçenin kadın kolları, gençlik kolları, asil ve yedek yönetim kurulu üyeleri istifa etti. İstifalarla yapılan açıklamalar oldukça manidardı. İstifalar sonrası yapılan basın toplantısında yapılan açıklama da bir kadar manidar. Basın toplantısında hedef olan  aday adaylarından Hasan Mutlu oldukça sert bir tepki göstererek basın açıklamasında ki sözleri kınadı.

Günlerdir CHP seçmeni dışında merkezdeki seçmenin bile umutla beklediği isimler hiçe sayıldı. AK Parti´de değişen bir şeyin olmaması sonrası bir çevre cidden umutlanmıştı. Aday açıklandıktan sonra o yeşeren umutlar bir anda soldu. AK Parti bile CHP adayı açıklandıktan sonra kendi içinde kutlama yaptıkları kamuoyuna düşen bilgiler içinde.

CHP seçmeninin asıl tartışması gereken konulardan biri neden halkın isteklerine kulak tıkanması, birde seçilmiş kademelerin yok sayılıp istifa edilmesinin görmezden gelinmesidir. Halbuki istifalarda yapılan açıklamalarda tepki ilçe örgütünden daha çok genel merkez ve il örgütüne olduğu halde ilçe yaptığı basın toplantısında Hasan Mutlu nezdinde belli bir kesimi hedef alması da çok doğru bir yaklaşım değildi. Seçimle gelmiş gençlik kollarını ve kadın kollarını yok saymaları, istifalarından sevinç duyulması da ayrıca bir garebetti.

Nedense CHP bunu hep yapıyor 2009 yerel seçimlerinde, 2014 yerel seçimlerinde aynı hatalar yapıldı. Özellikle aday olan örgütle birlikte diğer aday adaylarını ve grupları toplamak yerine ötekileştirmek seçimlerin nasıl kaybedildiğinin göstergesidir.

Olmadı, CHP´de cadı kazanı kaynıyor, seçmende karşılığı olabilecek adaylar dışlanıyor, güzel bir yarış beklenirken şimdiden umutlar tükeniyor.

Yinede tüm partilere dediğimiz gibi CHP adayının da hayırlı olmasını dilerim.   

   

Anahtar Kelimeler: KAZANI, KAYNATIYOR
Okuyucu Yorumları (5 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
2.2.2019 21:28:02
Mehmet kardeş yorumu gençlere bırakalım onları kazanalım birilerinin sofrasına bırakmayalım onlar bizim ve ülkenin geleceği Dİr öfkelerine düşüncelerine saygılı olmalıyız kullanmamız gereken çok fikirler var onlarda
2.2.2019 21:28:08
Mehmet kardeş yorumu gençlere bırakalım onları kazanalım birilerinin sofrasına bırakmayalım onlar bizim ve ülkenin geleceği Dİr öfkelerine düşüncelerine saygılı olmalıyız kullanmamız gereken çok fikirler var onlarda
İsmet Çekiç
2.2.2019 22:48:35
Sayın Ceylan.Yazınızı oldukça dikkatli okumaya gayret gösterdim belki sizin düşünceleriniz doğrultununuzda anlayamadığım kısımlar olmuştur.ANCAK; Anladığım kadarı ile sizde maalesef AKParti çizgisine ayak uydurmuş yangına körükle girmişsiniz.Eh,ne diyelim demokrasilerde böyle şeyler olur ANCAK,sıradan bir vatandaş olarak özellikle yerel basınımızın,bu tür olaylara daha hassas yaklaşması gerektiğini düşünmekteyim.Bunu özellikle şunun için yazıyorum öyle bir cümle kullanmışsınız´ki Sayın cumhurbaşkanımızın CHP için söylediği( ATATÜRK´ÜN KURMUŞ OLDUĞU PARTİ İÇİN )´´çöplük´´ cümlesinden sonra sizin yazınızın içerisinde kullanmış olduğunuz Sayı başkan adayını kastederek ´´İstifalara sevinildiğini´´ ifade etmeniz.! Benim gibi ömründe hiç bir defa olsun CHP´ye oy vermeyen Demokrat bir düşünceye sahip şahsımı CHP´ye oy vermeye HATTA CHP için elinden gelen çalışmaları yamaya ve Haksızlığa uğrayanlara yardımcım olmaya zorlamıştır.! Şunu çok açık söylemeleiyim´ki Adayların içerisinde özellikle Hasan MUTLU başkanımız gönlümüzde yatan aslandı,ne var´ki siyasette böyle yol kazaları tabir edilen vak´a lar olabiliyor.İstifalara gelince kesinlikle sayın,Hasan Mutlu´dan kaynaklandığını düşünmüyorum.Bu olayı harekete geçirenlerin birkaç kişinin listeye girememe sıkıntısından kaynaklı olduğunu istenilenlerin olmayınca arti içi hareketmiş gibi gösterilerek,Benim olmayan hiç kimsenin olmasın düşüncesi ile harekete geçen zavallıların hareket terzları olduğunu düşünmekteyim.Bu hareketleri yapanların biraz olsun Matematiği olsa bu yanlışlara düşmeyeceklerini meclis üyelerinin sayılarından haberleri olmadığını her kese her istediği yerin verilemeyeceğini düşünemediklerini kısacası NASREDDİN hocanın KÖR DÖVÜŞÜNÜ anımsatan durum ile karşı karşıya kaldındığını belirtmek istiyor,Yazımın içerisinde bilerek zaten olmaz´da bilmeyerek kırıcı veya rencide edici cümle veya cümlelerim olduysa affola diyor,Saygılarımı sunuyorum.
3.2.2019 11:53:36
Sen var olanı degil olmasını istedigin düşünceni ballandıra ballandıra yazmışsın. Gazeteci olarak herkese eşit mesafedemisin.
admin
12.2.2019 10:27:08
İsmet Çekiç Biz gördüğümzüü yazarız Basın toplantısında bu söz söylendi istifalara sevindi lafı oradan çıktı M.Ceylan
Yazarın Diğer Yazıları
SOYULAN TÜRK EKONOMİSİ VE YABACI SERMAYE (29 Ekim 2018 - Pazartesi)
BOZKIR´A NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
SUÇ ARAMAK YERİNE SORGUYLAMAK ZAMANI (13 Ağustos 2018 - Pazartesi)
BU MİLLET FERASET VE METANET SAHİBİDİR (23 Haziran 2018 - Cumartesi)
ALGI SİYASETİ VE KIRILAN DEMOKRASİ (05 Mayıs 2018 - Cumartesi)
ERKEN SEÇİM VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
YERLİ VE MİLLİ TEHLİKESİ (05 Mart 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA

Röportaj Tüm Roportajlar