VAKALARDA BÜYÜK DÜŞÜŞE DEVAM
DAVUTOĞLUN’DAN PERİNCEK UYARISI
EYÜPSULTAN'A GENÇLİK KAMPI VE PLAJ GELİYOR
“DENİZ TAKSİLER YAZ AYLARINDA HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK”
İBB EKİPLERİNDEN ONLARCA KAR MÜDAHALESİ
‘HAKKINI İSTEMEK NE ZAMANDIR RÜŞVET OLDU?’
TARIM ÜLKESİYİZ ZAMA ŞAMPİYONUYUZ
ERDOĞAN’DAN SELÇUK ÖZDAĞ’A GECMİŞ OLSUN
8 YILDA 300 BİN KİŞİ AYM'NİN YOLUNU TUTTU
ELAZIĞ'DA 4.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
VAKA SAYISI 8 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ
DÜŞÜNDÜRÜCÜ; O İNTERNET SİTESİNE ULAŞILAMIYOR
AK BAYRAMPAŞA’DA TEK ADAYLI KONGRE YAPILIYOR
2020 YILI EKONOMİ KARNESİ AÇIKLANDI
BARAJ HAVZALARINDAN 40 TON ATIK ÇIKTI

Editör´den Mehmet Ceylan


BU YIL BÜTÇE DAHA ÖNEMLİ

Ekim Meclis oturumunda 2021 Bütçesi görüşülecek


Her yıl Ekim ayında bir sonraki yılın bütçesi yapılır. Biz diğer İlçe belediyelerini bilmiyoruz ama Bayrampaşa’da muhtemelen 2021 bütçesi 5 Ekim 2020 Pazartesi günü Meclis toplantısından ilgili müdürlükten gelecek bütçe raporu, ilgili komisyona havale edilecek, 8 Ekim 2020 Perşembe günü yapılacak meclis toplantısında onaylanacaktır. Geçen yıl, yıllar sonra ilk defa, bizde bu köşeden yazmıştık belki etkisi olmuştur meclis üyelerinin incelemesi için 15 gün süre verilsin diye 15 gün süre verildi 3. oturum yapıldı gene yapılırsa güzel olur diye düşünüyorum. 

220 milyon borcu olana Bayrampaşa Belediyesine bütçe yapmak önemli. Hele bu yıl daha da bir önem taşıyor. Pandemi yaşadığımız, gelirlerin zorunlu düştüğü bir dönemde daha dikkatli bütçe yapıp borçlanmayı mümkünse hiç olmamasını, değilse en asgariye indirilmesi gerekmektedir. Bunun için iktidar muhalefet elini taşın altına koymalıdır.

Bu bütçe özel, kişisel kurumların bütçesine benzemez. Ben yaptım oldu, ben kazanıyorum ben harcıyorum mantığındaki gibi olamaz. Belediye bütçesinde tüyü bitmemiş yetimin, ak sakallı dedenin, beli bükülmüş ninenin, yetimin, öksüzün hakkını korumak zorundasın. Daha önce den de yazdık doğan çocuk 750 bin lira borçla doğuyor bunun vebali de çok büyük olduğunu söylememize gerek yok.

Geçtiğimiz yıl yapılan 2020 bütçesi rakamsal olarak önceki yıla oranla düşük olması sevindirmiş bizde “Keşke denk bütçe olsaydı” diye manşet atmıştık. Bütçenin başındaki Başkan Yardımcısı Ahmet Tüfekçi çok zorladık olmadı ama kullanım denk bütçe olacak demişti. Tabi Pandemi dönemi bu hedefi doğal olarak şaşırtmış olabilir. Keşke bu yıl denk bütçe olabilse.

2021 bütçesi Bayrampaşa’ya şimdiden hayırlı olsun....

MUHALEFET NE YAPIYOR?

Hep merak etmişimdir. Bu muhalefet partileri gerek bütçe konusunda, gerek faaliyet raporu hakkında hiç mi görüşleri düşünceleri yok diye.

Bütçe geçer mecliste konuşulur bazı partiler hiç takip etmez bile bazıları da elini bir taşın altına koyalım demezler. Sadece SP Bayrampaşa İlçe Başkanı İsmail Acar rakamlarla sonucu değerlendirme yapar. 

Muhalefet demek illa her şeye karşı çıkmak değildir. Yanlışları göstermek, doğru tekliflerde bulunmak da muhalefetin görevidir. 

Şimdi bütçe hazırlanıyor bununla ilgili hiç mi düşünceleri yok? Önerileri teklifleri olması gerekmez mi? Ama görüyoruz ki, şimdiye kadar ne faaliyet raporundan sonra ne bütçe öncesi ve sonrası muhalefetin bir şey paylaştığını görmedik. Kendi kendilerine paylaşıp basından gizliyorlarsa onu bilemeyiz. 

İsteriz ki, özellikle bütçe ve faaliyet raporu oturumlarında mecliste üyesi olsun veya olmasın, tüm İlçe başkanlarını mecliste görelim, meclis sonrası görüşlerini alalım bizde kamuoyuyla paylaşalım. 

Muhalefet İlçe başkanlarına önerimdir her ay meclisi takip edin veya takip ettirin o ayın olaylarıyla birlikte basın toplantısı yapın bakın ivmeniz artacaktır....

BU KADAR ASFALT DÖKMEK NEYİN NESİ

Bu yıl zor bir yıl oldu. Pandemi döneminde ciddi sıkıntılar hasıl oldu. Bu sıkıntıları normal seyri içinde atlatmak kolay değil elbette. Özel sektörde olduğu gibi belediyelerde de gelirler düştü çalışma şartları zorlaştı. Bu dönemlerde durumu idare etmek en akılcı yönetemle yapılır. Aynı zamanda yarını belli değil ne olacağı kimse kestiremiyor.

Bayrampaşa nezdinde baktığımız zaman Kaymakamlık, belediye, STK’lar siyasi partiler şimdiye kadar bir şeyler yaptılar. 

Yazın gelmesiyle genelde normalleşme denildi yanlış kararlar ve uygulamalar Pandemiyi yeniden tırmandırdı. Tabi bu durum istemeseniz bile yerel yönetimleri de etkiliyor. 

Bayrampaşa Belediyesi 2019 yılını 26 milyon açıkla kapatıp 220 milyon borca ulaşmasına rağmen sapa sağlam asfaltları söküp yapma furyası başladı. 

Tabi olarak Pandemi gelirleri düşürdü, kasalar boşaldı. Hele yedek akçesi olmayıp kasası tam takır olanları çok sert vurdu. O zaman zorunlu harcamalar dışında kaçınmak lazım. Normal işleyişi devam ettirecek personele, mecburi Pandemi döneminde yardım yapmaya para lazımken asfalta para yatırmayı hiç akıl karı olarak görülmüyor. Yaklaşık 15 milyon civarı olan aylık belediye geliri %50 düştüğü bunun da harcamalarda zorlanıldığı bir gerçek.

Faaliyet raporu görüşmelerinde de ortaya çıktı Bayrampaşa belediyesinde ödeme yüzünden ihaleye girme oranı çok düşük. Belediye başkanı Atila Aydıner “ Siz peşin para pazarlık yaparsınız biz sırası geldiği zaman ödeme yaparız pahalı oluyor” diye adete itiraf etti. 

Şimdi bu yapılanlarda ödeme sırası geldiği zaman yapılacak diye haddinden fazla fiyatlarla verilip borç yükünü şişirmiyordur sanırım. 

Bu dönemde gemde yapılan sokaklara bakıyoruz bu yük çok rahat idare edecek olmasına rağmen “Asfalt furyasını” anlamış değiliz.

 yorumcu
28.12.2020 11:56:37
güzel yazı