MEHMET CEYLAN


BU POLİTİKA AK PARTİNİN BAŞINI YER


2013 17/25 operasyonları sonrası AK Parti algı siyaseti ile ayakta kaldı. Karşısında bu algı siyasetini kıracak bir doğru siyaset aranjmanları olmayınca bu zamana kadar geldi. 16 Nisan Referandumu, 24 Haziran genel seçimlerinde ittifak yolunun açılmasıyla algı siyasetinin yanında kutuplaşma siyaseti de başladı. Özellikle Cumhur İttifakının liderleri Millet İttifakı taraflarını kutuplaşma siyasetinin merkezine oturttu. 24 Haziran öncesinde olduğu gibi yerel seçimlere giderken aynı tutumu sergiliyorlar. Millet ittifakına İllet, zillet ittifakı gibi yakıştırmalar yapılması toplumu ayrıştıran, ötekileştiren bir durumdur ve kabul edilemez.

NASIL BU HALE GELDİ

Ülkenin nasıl bu hale geldiğini anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Biraz tarafsız ve toplum yapısına bakarak düşündüğümüz zaman nedenini bulmamız mümkün. 

Toplumu yönetenlerin her ne görüş ve düşüncede olursa olsun siyaseti ilmi ve rahmani olarak görmedikleri sürece, toplumu ayrı fikir ve düşünceleriyle bir bütün olarak görüp adaleti sağlamadığı, ötekileştirdiği, böldüğü sürece doğru yönetmiş olamaz.

Öncelikle toplumun ekonomisini, eğitimini, sağlık ve yaşam hakkını sağlayacak, tabiri caizse namerde muhtaç etmeyeceksin. Sen yönetimini yaptığın toplumun ihtiyaçlarını birilerine muhtaç hale getirirsen, sonra da olumsuzlukların cezasını elimahkum ettiğin topluluğa yüklersen adil bir davranış sağlayamazsınız. 

İşte ülke bu hale böyle geldi. Mevcut yönetim ekonomide, eğitimde sosyal alanlarda birilerine hep muhtaç ederek geldi, sonra suçlu aradı. Dönüp ben ne yaptım diye geriye bakmadı. 16 yıl sonra ülke kutuplaştı, eğitim dibe vurdu, ekonomi dibe vurdu, ülke ekonomisi soyduruldu, toplum kutuplaştırıldı, arkadaşı arkadaşa, komşuyu komşuya düşman yaptırıldı sonra suçlu arandı. Adalet kavramının içi boşaltıldı. İnsanlar fikirlerinden dolayı düşman ilan edildi. Çözüm süreci diye bebek katili merkeze oturtuldu. Kürt açılımı, Kürt siyaseti diyerek terör örgütünün temsilcileri siyasi meşruluğa kavuştu. Terör örgütünün siyasi uzantısına, Kürt siyaseti meşruluğuna dayanılarak mütedeyin insanların oy vermeleri sağlandı sonra düşman ilan edildi. Kurulan tuzaklarla Ordu ve emniyet mensuplarına terörist muamelesi yapıldı. Ülkeyi yönetenlerin meşrulaştırdığı, referans olduğu camiaların müesseseleriyle irtibatlı olanlar terörist ilan edildi cezaevlerine dolduruldu. Kimse bir suç varsa bunun vebali bizde demedi. Ama asıl suçlular elini kolunu sallayarak keyfini sürüyor. Sistem değişikliği sonrası kurulan yapı toplumun büyük bir kısmını rahatsız etti. 

Toplum değerleri üzerinde yürütülen sistemli bir proje uygulanmaya koyuldu. 

Keyfiyet üzere yapılan ülke yönetimi ülkeyi çıkmaz bir yola soktu. Bir tarafta dejenere olan toplumsal değerler, diğer tarafta ekonomik kriz üstüne kutuplaştırma politikaları toplumu tedirgin eder duruma geldi.

SEÇİMLERDE 46 RUHUNUN TERSİ OLABİLİR

Yerel seçimler öncesi iki husus toplumu oldukça tedirgin etmektedir. Seçmen altarnatif göremediği için kerhende olsa oy verİyor. Devlet aklının nasıl olsa oy alıyoruz diye hata yapma, yanlış yapma, toplumu germe, ötekileştirme ve kutuplaştırma hakkına sahip değildir. Ama görüyoruz ki bir taraftan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diğer taraftan Cumhur İttifakının ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı dışındakilere her tür hakarete varan söylemlemleri söylüyorlar. Peki bu söylemler sadece parti yöneticilerini mi ilgilendiriyor? Elbette hayır o partilere oy veren vatandaşları da ilgilendiriyor hatta rencide ediyor. Yılların dostlukları olan tarafları düşman arkadaş, akraba ve komşu haline getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın parti genel başkanı olmasından dolayı belediye seçimleri için çalışması ve rakip partilerini normal bir parti başkanı gibi eleştirmesi de vatandaşı tedirgin ediyor. 

Vatandaş haklı olarak soruyor. 

Ülkede tüm yaşayanların başkanı olması gereken cumhurbaşkanı diğer partileri fütursuzca eleştirmesi sonrasında sadece oy verenlerin mi cumhurbaşkanı oluyor?

Elhasılı velkelam 2013 yılından beri algı siyasetiyle milli duygularla ayakta tutulan seçmen, bu seçimlerde aynı algıyı kabullenecek mi belli değil.

2013 yılından beri yapılan yanlışlıklar devam ediyor. Algı siyaseti beka sorunu diye gelen algı bu seçimlerde milletin cebini yakan ekonomik krizle alevlendi. Bu alevi söndürmek için toplumu bölen, kurtuplaştıran, ötekileştiren bir politika izleniyor. Bu politikadan sokaktaki vatandaş rahatsız. 

Normal şartlarda Millet İttifakının da doru politika izlememeli sonrası Cumhur İttifakı genelde seçimleri alacaktır. Fakat seçmenin kafası karışık. Bu seçimleri adaylardan daha çok şu üç etken etkileyecektir. 

Bir: 2013 seçimlerinden bu tarafa her seçim iyi olacak denildiği halde her seçim sonrası kötüye gitmesi,

İki: Toplumu rahatsız eden komşuları, arkadaşları hatta akrabaları bile birbirine farklı gözle bakılmasını sağlayan, Cumhur İttifakı karşısında olan herkesi hain görmesi yada terörist gösterilmesi.

Üç: Ekonominin cepleri yakıp geleceğe umutsuz bakılması. 

Oysa ki, karşısındaki adaylar bir çok yerde doğru aday çıkarmamasına rağmen bir endişe bir rahatsızlık var. Seçmenin canına tak ettiği gözleniyor ki, doğrudur. Bu seçmen 46 ruhunun farklı bir versiyonunu yaşatabilir.

Söylemesi bizden....