ALİ MURAT DUMAN


BAĞIRMAYAN ÇIĞLIKLAR

Balkanların 180 derece ters coğrafi istikametinde , Kafkasyanın dağlarında yaşayan bir Türk boyunun geleneğinden gelen ailenin mensubuyum.


Balkanların 180 derece ters coğrafi istikametinde , Kafkasyanın dağlarında yaşayan bir Türk boyunun geleneğinden gelen ailenin mensubuyum.

Size bu mensubiyete ait olan biri olarak Balkanlardan birkaç söz edeceğim.

Balkanlar, tarihin gördüğü en büyük trajedilere ve acılara sahne olmuş bir yerdir.

Balkan savaşları  ve sonrasında meydana gelen vahşetler ,  göçler ve yollarda yaşananlar , anlatılabilse  öyle korkunçtur ki !

Kadın ve çocukların gördüğü acılar,travmalar bir başka yara açar yüreklerde.

İşkence görüp , tecavüze uğramasına rağmen , başını dik tutup , o zorlu göç yollarında  kendisini ve ailesini ayakta tutmaya çabalayan Balkan anneleri , o asil kadınlar.

O korkunç işler bir yandan olurken , nezaketinden , asaletinden ve insanlığından kopmadan  hayatı  çeken o asil insanlar.

Bir kadın olarak kırılan kolunu , gördüğü eziyeti , için için ağlayan yüreğini ve başına gelen onca kötü olayı anlatmayı kendine yakıştırmayan koca yürekli analar. Oysa o kadar çok trajedik acı var ki yaşanmış. Bilmez kimse.

Bilmedikleri için insanlığın yüzü dönmez Balkanların acılarına. Tarihin şahit olduğu en büyük barbarlıklara ve vahşetlere muhattap olan bu insanların neler çektiklerinden habersizdir çoğu  kişi.

Sesleri çıkmadığı  için.

Suyun öteki tarafı diyor ya bazıları… Cahilliklerinden midir başka şeyden midir bilmiyorum ama, bu tabir beni hep rahatsız etmiştir.

Suyun öteki tarafında, insanlar sadece  Müslüman oldukları için  eziyet gördüler. Ama pes etmediler. Haberiniz var mı sizin?

Gördükleri  onca zulüme rağmen, dünyanın neresinde bir zulüm varsa onlar için de ağladılar ve yürekleri dağlandı.

Dostluk ve kardeşlik, iyi günde birlikte gülmeyi değil kötü günde beraber ağlamayı ve dayanışmayı gerektirir.

Rumeli insanın hayata bakışı budur.

Bu vesile tarihin gördüğü en büyük katliam,zulüm ve acılardan biri olan, Avrupanın göbeğinde,tüm dünyanın gözünün önünde vahşi Sırplar tarafından Boşnak kardeşlerimize uygulanan   Srebrenica katliamının yıl dönümünde, dünyada zulüme uğrayan bütün mazlumlara  ve şehit edilenlere Mevladan rahmet diliyorum.

Selam olsun, Rumeli,batı,doğu,güney,kuzey her yere ve tüm kardeşlerimize…