Son günlerde Bayrampaşa’da derinden bir tartışma alevleniyor gibi.  

Yıllardır Bayrampaşa’da “Sembol” olarak kullanılan Enginar yerine Bayrampaşa’ya “Sembol” olarak bir saat kulesi yapıldı. Saat kulesi “Sembol” olarak daha önceden Bayrampaşa’nın sembolü olan Enginar heykeli kadife kavşağından kaldırılarak yerine yapıldı.

Bayrampaşa’ya “sembol” olarak ilan edilerek dikilen saat kulesi, Enginar heykelinin kaldırılıp yapılmasıyla tartışmayı da beraberinde getirdi.

Bundan böyle, saat kulesinin yapılmasıyla Bayrampaşa’ya “Sembol” Saat kulesi mi olacak? Enginar mı olacak? Sorularını da beraber getirdi. Çünkü hala Tuna caddesi murat mahallesi göbeğinde enginar heykeli duruyor.

ENGİNAR NASIL SEMBOL OLDU?

Önceki dönem Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge zamanında, Şimdiki Belediye Başkanı Atila Aydıner’in de riyasette olduğu yönetim tarafından kararlaştırıldı.

Neden Bayrampaşa’ya sembol olduğunu Hüseyin Bürge; http://m.turkiyegazetesi.com.tr/ Cemil Yıldız imzasıyla yapılan haberde; yaptıkları araştırma sonucunda ilçeyi simgeleyecek olan heykelin enginar temalı olmasına karar verdiklerini söyler.

BAYRAMPAŞA ENGİNARI BİR MARKA

10.05.2015 Tarihinde Ebru Erke İmzasıyla https://www.milliyet.com.tr haber portalında “Enginar cinsinin Sakız ve Bayrampaşa olduğu belirtiliyor. Ülkemizde iki çeşit yerli enginar ırkı bulunuyor: Sakız ve Bayrampaşa. Sakız enginar daha minik, ince ve uzun bir başa sahipken Bayrampaşa cinsi daha geniş, iri ve basık bir yapıda” deniliyor.

SAAT KULESİ KENTİMİZE RENK KATACAK”

Saat Kulesinin Bayrampaşa’ya çok yakıştığını söyleyen Belediye Başkanı Atila Aydıner, “İnanıyorum ki, saat kulemiz ilçemizin yeni sembolü olacak ve kentimize ayrı bir renk katacak. Tarih kokulu, sanat dolu kulemizin ilçemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

SAAT KULESİ DAHA ÖNCE YAPILDI

Bayrampaşa’ya Saat Kulesi daha önce yapılmıştı. Önceki dönem Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge zamanında; “2009 Yılında Bayrampaşa Belediyesi tarafından Vatan Mahallesi, Esenler Caddesi, Çevik kuvvet yanına inşa edilen Şehit Adem Yaşari Parkı'nda, Balkanlar'da bulunan tarihi saat kulesinin bir benzeri yapıldı.”

Yıldırım Mahallesinde eski lunapark yerine yapılan projede de Saat kulesi vardı.

Buraya kadar verdiğimiz bilgiler gösteriyor ki, Bayrampaşa’da “sembol” olarak yıllar önce mevcut Belediye Başkanı Atila Aydıner’in  de riyasette olduğu yönetim “Enginar” olarak belirlenmiş. Şimdi yeniden bir “Sembol” aramanın ne anlamı var?

Bayrampaşa için bir şey yapılırken yıllardır Bayrampaşa’da yer alan havuzu ve enginarıyla ve bayrak direğiyle yapılan kavşağı bozmak ne anlama geliyor?

Kamuoyunda; önceki dönem belediye yönetimiyle aynı siyasi görüşte olan, yönetimi birlikte yapmalarına rağmen önceki yönetimin yapmış olduğu eserler yok mu edilmek isteniyor? Sorusu sorulmaya başlandı.

Bunların hepsini göz önüne aldığımızda bir şeyleri yapmak için bir şeyleri yok etmenin anlamı olmasa gerek. Nihayetinde yapılmış olan şeyler, kimsenin kendi iradesiyle ve bütçesiyle yapılmıyor,  tüyü bitmemiş yetimin hakkının olduğu milletin parasıyla yapılıyor.

Daha önceki yıllarda da Tuna Caddesinde önceki dönem yönetimin yapmış olduğu cadde arası korkuluklar da sapa sağlam olmasına rağmen sökülmüş sadece yeşillik yapılmıştı.

Devlette devamlılık esası prensibiyle düşünecek olursak, yıpranmış alanlar bakım ve onarım yapılarak devam etmesi asıl olması gerekendir. Değilse her gelen bir önceki yönetimlerin yapmış olduklarını atıp yeniden bir şeyler yaptığı zaman sanırım yerleşim yerlerinde tarihe ait hiç bir iz kalmaz.

Keşke bu tartışmalar olmaması için, saat kulesi yapılacaksa bile Enginar’la tasarım yapılsaydı, Enginar havuzu bozulmadan yapılsaydı çok daha iyi olurdu.

Seversiniz sevmezsiniz ama herkesin hakkı verilmeli. Yaklaşık 17 Yıl Bayrampaşa’ya hizmet etmiş, çok şey katmış bir yönetimin eserlerini, hele ki, aynı dönemde yönetimde söz sahibi olanlar tarafından  kaldırılıp atmak sanırım hiçte vicdani ve etik olmasa gerekir.

Çok merak ediyorum önceki yönetimden başkan ve riyasetin bir kaçı hariç hepsi Bayrampaşa’da hala duruyor, fikirleri alındımı acaba?

Pandemi döneminde Bayrampaşa’nın bunca sorunu ve borcu varken, saat kulesi yapmak “Sembol” tartışmasına mahal vermenin ne anlamı var? Anlamış değiliz.        

 

http://m.turkiyegazetesi.com.tr/ Cemil Yıldız imzasıyla yapılan haber;

BAYRAMPAŞA’YA ENGİNAR BAHÇESİ

http://m.turkiyegazetesi.com.tr/ Cemil Yıldız imzasıyla yapılan haberde Bir Önceki Dönem Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, yaptıkları araştırma sonucunda ilçeyi simgeleyecek olan heykelin enginar temalı olmasına karar verdik demişti.

Cemil Yıldız İSTANBUL- Osmanlı tarihinde ilk defa Bayrampaşa’da yetiştirildiği bilinen Enginar, yeniden ilçenin sembolü haline geliyor. Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, Enginar’ın ilçenin tarihinde çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Basın mensuplarıyla birlikte Bayrampaşa Büyükşehir Parkındaki enginar bahçesini gezen Başkan Bürge, İstanbul’da yaşayıp da enginarı bitkinin üzerinde gören insan sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır. Buradaki hale gelen enginarlara bile Bayrampaşa etiketi yapıştırılarak satılıyor. Bayrampaşa Büyükşehir Parkı içindeki hobi bahçelerinin mihenk noktası enginar tarlalarıdır. Burada bir kök enginar bitkisinin 6 meyve verdiğini görüyorsunuz. Bayrampaşa toprağı enginarın yetişmesi için çok elverişli diye konuştu. Her derde deva! Enginar’ın başta kalp sağlığı olmak üzere birçok hastalığa şifa olduğunu hatırlatan Bürge, Enginar yılda bir defa ürün veriyor. Bu yüzden ekonomik değeri de yüksek olan bir meyve. Çocuklarımızın sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaları için de çok önemli. Çocuklarımız hem vitamini bol, hem karaciğere faydalı olan enginarı öğrenirken, bunun Bayrampaşa’nın geçmişi ile de özdeşleştiğini görecekler şeklinde konuştu. Vatandaşa kapımız açık Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, yaptıkları araştırma sonucunda ilçeyi simgeleyecek olan heykelin enginar temalı olmasına karar verdiklerini belirterek, Çünkü Bayrampaşa’nın adı yüzyıllarca enginar ile özdeşleşmiş, enginarla anılmış. Bizde 2001 yılında heykel tıraş Ahmet Özcan’a, Tuna Caddesinde Enginar Heykeli yaptırdık. İkinci adım da Bayrampaşa Şehir Parkında yer alan hobi bahçesine enginar dikmek oldu. Şimdi hedefimiz ise Bayrampaşa Enginarını ilçeye yeniden kazandırmaktır. Bunu kendi bahçesine ekmek isteyen vatandaşlarımıza kapılarımız açık. Bize müracaat ettiklerinden hem nasıl yetiştirildiği konusunda hem de tohum temin etme konusunda onlara yardımcı olmaya hazırız dedi.

https://www.milliyet.com.tr haber portalında 10.05.2015 Tarihinde Ebru Erke İmzasıyla enginar hakkında çıkan inceleme;

BAYRAMPAŞA ENGİNARI BİR MARKA

10.05.2015 Tarihinde Ebru Erke İmzasıyla https://www.milliyet.com.tr haber portalında Enginar cinsinin Sakız ve Bayrampaşa olduğu belirtiliyor.

Enginar sadece şifa kaynağı olarak değil, rafine lezzetiyle de sofralarımızın en ayrıcalıklı tatlarından biri. Ülkemizde hangi cinsleri yetişiyor ve özellikleri neler? Enginar alırken nelere dikkat etmeli ve nasıl yemeli?

Enginarla ilgili belleğimdeki en eski hatıra, İzmirli anneannemin pazardaki enginarların kocaman saplarından tutup teker teker sallarken, “Bak kızım, salladıkça enginarların kafaları da sallanmalı; o zaman tazedir, dimdik duruyorsa sakın ola alma, kartlaşmış demektir” cümlesi. Çukurova’da büyümüş biri olarak, önceden görmediğim bu sebzeyle böyle tanıştım. Pek çok çocuk gibi başta bayılmasam da zaman geçtikçe vazgeçilmezlerimin arasına girdi.

Ülkemizdeki iki yerli cins: Sakız ve Bayrampaşa

Ülkemizde iki çeşit yerli enginar ırkı bulunuyor: Sakız ve Bayrampaşa. Sakız enginar daha minik, ince ve uzun bir başa sahipken Bayrampaşa cinsi daha geniş, iri ve basık bir yapıda. Aralık başı başlayıp nisan sonlarına kadar devam eden ve erkenci çeşit olarak bilinen sakız enginarın tamamına yakını Ege’de, Çeşme Yarımadası’nda yetişiyor. Ege Bölgesi dışında bulmak oldukça zor. İnce yapraklarıyla çok özel bir çeşit. Mart sonu başlayıp temmuz sonuna dek devam eden Bayrampaşa cinsi ise ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nde. Neredeyse tüm yıl tezgahlarda gördüklerimizin ise bir kısmı Kıbrıs’tan, bir kısmı Mısır’dan ithal gelenler.

 

 

ŞİMDİ SEMBOL TARTIŞMA ZAMANI MI?

Bayrampaşa'da Sembol tartışması alevlenecek gibi, tartışma alevlenmeden önce edite edelim dedik. Editör; Mehmet Ceylan

4 - BORÇLANMA VE YABANCI SERMAYEYE DÖNÜŞ

3 - LİBERAL EKONOMİDEN DEVLETÇİ EKONOMİYE

2 - CUMHURİYETİN İLK YILLARI EKONOMİSİ

1 - HER DÖNEMİN TARTIŞMASIZ KRİZİ EKONOMİ

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 25 17 5 3 31 54
2.Beşiktaş 24 16 5 3 27 51
3.Fenerbahçe 25 16 6 3 20 51
4.Trabzonspor 25 14 5 6 8 48
5.Alanyaspor 25 12 7 6 16 42
6.Hatayspor 25 12 7 6 12 42
7.Gaziantep FK 25 10 6 9 8 39
8.Fatih Karagümrük 25 10 8 7 5 37
9.Antalyaspor 25 7 6 12 -5 33
10.Göztepe 25 8 9 8 4 32
11.Sivasspor 24 7 7 10 -1 31
12.Konyaspor 24 8 10 6 2 30
13.Yeni Malatyaspor 25 7 9 9 -2 30
14.Kasımpaşa 25 8 12 5 -11 29
15.Çaykur Rizespor 25 6 10 9 -12 27
16.Kayserispor 25 6 12 7 -13 25
17.BB Erzurumspor 25 6 12 7 -15 25
18.Başakşehir FK 25 6 13 6 -16 24
19.Denizlispor 25 5 14 6 -20 21
20.MKE Ankaragücü 24 5 14 5 -13 20
21.Gençlerbirliği 24 5 14 5 -25 20

Video Galeri 1

Evde Kal
DENİZLİ
KORONA
BİLİYOR MUSUN KANALINDA MEHMET CEYLAN
AHMET DAVUTOĞLU
KURBAN MERKEZİ AKTAŞ ÇİFTLİĞİ
Tüm videolar...

Foto Galeri

SINAV NAYRAMPAŞA
MOZAİK FOLKLOR
KÜLÜPLER İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU
BAYRAMPAŞA´DA KASTAMONU RÜZGARI
MHP BAYRAMPAŞA´YA KADINLAR
BAYRAK

“KADIN ÇALIŞANLAR İŞLETMELERİN BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLIYOR”

EYÜPSULTAN MEYDANI YENİ ÇEHREYE KAVUŞUYOR

İMAMOĞLU: “25 YILDIR HİÇBİR DOKUNUŞTA BULUNULMAMIŞ”

AK PARTİ İSTANBUL’DA RADİKAL DEĞİŞİM RECEP ASİLSOY, YAVUZ AKSOY YÖNETİMDE

VAKALARDA ARTIŞ ENDİŞE VERİYOR

BAYRAMPAŞA'YA HÜKÜMET KONAĞI

AK İSTANBUL’A YENİ BAŞKAN KABAKTEPE Mİ?

TEPSİYLE BAŞKAN KAYAMAZ MI?

SARAÇ HOCA HAKKA UĞURLANDI

KAHRAMAN TÜRK KADINI ŞERİFE BACI

“BAYRAMPAŞA 11” DİZİSİ YAKINDA

4 - BORÇLANMA VE YABANCI SERMAYEYE DÖNÜŞ

EZBERLEME ŞEKLİ ZEKA TÜRÜNÜZÜ GÖSTERİYOR

2021 YILI AHİ EVRAN YILI

DÜNYANIN İLK KİLİSESİ KONYA’DAAnahtar Kelimeler: ŞİMDİ SEMBOL TARTIŞMA ZAMANI ?