ŞEHİR VE MEDENİYET OKULU
Eyüpsultan Araştırma Merkezi (EYSAM) bünyesinde faaliyet gösteren, kendine has eğitim modeli ile alanında bir ilk olan Şehir ve Medeniyet Okulu´nda 2019 – 2020eğitim dönemi başladı.
Tarih: 11.11.2019 13:44:27

Şehir ve Medeniyet Okulu 2019-2020 Eğitim Yılı Açılışı ile ilgili Eyüpsultan Belediyesi Kültür Sanat Merkezi´nde (EKSM) bir program düzenlendi.
Gerçekleşen programa Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı görevlerinde de bulunmuş, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ve Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara da katıldı.
Şehir ve Medeniyet okulunun açılışında öğrencilere seslenen ve ilk dersi yapan Nabi Avcı, yerel yönetimler, şehir estetiği, şehir kültürü konularında bilgi ve tecrübelerini paylaşarak öğrencilere nasihatlarda bulundu.
Prof. Dr. Nabi Avcı´dan sonra programın kapanış konuşmasını yapan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken “Kötü mimari kötü şehircilik, kötü insan üretiyor, kör noktalar hep kötülük üretir. İnsanlar yaşadığı yere benzer kavramı aslında mimariyle başlıyor. Türkiye´nin her yerine aynı bakış açısıyla bakılamaz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“EYÜPSULTANDAKİ HEDEFİMİZ VE İMAJIMIZ GÜZEL KAVRAMINI SÖYLENMEDEN SÖYLETMEK OLMALI”
“Hakkari´nin anlayışı, yaşam tarzı, düşünce yapısı farklı olabilir, Edirne´nin farklı olabilir. Türkiye maalesef bu mozağiyi kullanamamıştır. Türkiye´nin edebiyattan kültüre, sanata bir anayasası olması gerekiyor. Şehir ve Medeniyet kavramından anladığım ve yaşanmasını arzuladığım şey, bizden sonrakilerin de üstüne bir tuğla daha koyabileceği bir yapıyı anlatabilmek, öğretebilmek ve onlara bunu öğütlemek. Artık gençler nasihat dinlemiyor, bilgiye çabuk ulaşıyor. O zaman onlara güzeli göstermemiz lazım. Cemal Kutay şöyle derdi: ‘Balkanlar´da güzel kelimesi ile Osmanlı kelimesi aynı kullanılır. Bir ahır kapısı güzelse Osmanlı kapısı; bir güzel kızı tarif ederlerken Osmanlı kızı derlerdi. Bir köprüyü, yolu tarif ederken Osmanlı denince çok güzel ve ihtişamlı olduğu anlaşılır. Onun için biz dönemimizde yaptığımız şeylere güzel kavramını söylenmeden söyletmeliyiz. Eyüpsultan´daki imajımız ve hedefimiz bu olmalıdır diyorum.”
Programın sonunda Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Prof. Dr. Nabi Avcı´ya katılımlarından dolayı teşekkür ederek Sertarikzade Kültür Sanat Merkezi Geleneksel Sanatlar Minyatür hocalarından Leyla Kara´nın yaptığı Eyüpsultan Minyatür Tablosunu hediye etti.
Açılış programı kapsamında EKSM fuaye alanında ise Şehir ve Medeniyet Okulu İslam Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi öğrencilerinin yaptığı eserlerden oluşan bir sergi düzenlendi.
 
ŞEHRİN GELECEĞİNE YÖN VEREN BİR EĞİTİM
Alanında özgün ve model olabilecek bir içeriğe sahip olan Şehir ve Medeniyet Okulu; katılımcılarına, şehirciliğin kadim mirası üzerinde geçmişi anlama, günümüzü yorumlama ve gelecek için yerinde öngörüler ve düzenlemeler yapma kabiliyeti kazandırmayı hedefleyen entegre bir eğitim programı.
Öğrenciler, atölyelerde eğitmenlerden bire bir eğitim alma fırsatı yakalarken aynı zamanda katılımın zorunlu olduğu seminer programlarında perspektif gelişimlerini tamamlıyor. Bunun yanında okulda; saha araştırmaları, aktif okuma ve mülahazalar ile şehrin geleceğine yön verecek teknik ve teorik bilgi ve eğitimin ortaya çıkması planlanıyor.


PROJELERİNİ VE MAKALELERİNİ TESLİM EDEREK MEZUN OLUYORLAR
Atölyelerde eğitim gören öğrenciler, yıl sonunda grup çalışmasıyla ya da bireysel olarak tasarladıkları projelerini ve kaleme aldıkları makalelerini teslim ederek okuldan mezun oluyor..
Öğrencilerin kazandıkları bu tecrübe, üniversite öğrenimlerinde edindikleri teorik alt yapı ile desteklenerek kadim medeniyet bilincine sahip şehir idarecileri, planlayıcıları, düzenleyici ve konu hakkında akademik girişimde bulunacak yetkin zihinlerin oluşumu sağlıyor.

5 FARKLI ATÖLYE YER ALIYOR
Şehir ve Medeniyet Okulu bünyesinde, her atölyede 15 öğrenci olacak şekilde 5 atölye yer alıyor.
Doç. Dr. Burak Hamza Eryiğit yönetiminde devam ettirilecek Şehir Yönetimi Atölyesi´nde, şehrin yönetimine yönelik yaklaşımlar ele alınıyor ve atölyenin dersleri Cumartesi günleri 11.00-13.00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.
Erdemli ve yaşanılabilir bir şehrin nasıl inşa edileceği sorusuna cevap arayan Kentsel Tasarım Atölyesi ise Doç. Dr. Onur Şimşek yönetiminde devam ediyor. Kentsel Tasarım Atölyesi dersleri, Cumartesi günleri 11.00-13.00 saatleri arasında yapılıyor.
Şehri, şehirciliği ve şehirliliği medeniyetimizin kadim mirasından yola çıkarak ele alan Şehir Estetiği Atölyesi Doç. Dr. Aynur Can yönetiminde, Cumartesi günleri saat 13.30-16.00 arasında gerçekleştiriliyor.
İslam mimarisi ve sanatında önemli bir yer tutan İslam Sanatında Geometrik Desenler Atölyesi, Serap Ekizler Sönmez yönetiminde, Cumartesi günleri 10.00-14.00 saatleri arasında oluyor.
Şehir kültürünü ve şehirliliği insan-mekân-şehir ilişkisi bağlamında ele alan Şehir Kültürü Atölyesi ise Prof. Dr. Köksal Alver yönetiminde, Cumartesi günleri saat 13.30-15.30 arasında yapılıyor.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ŞEHİR MEDENİYET OKULU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HALK OTOBÜSLERİNİN KALİTESİNİ YÜKSELECEK
HALK OTOBÜSLERİNİN KALİTESİNİ YÜKSELECEK
İETT yöneticileri ile Özel Halk Otobüsünde çalışan şoförlerin ilk buluşması, İETT Kağıthane Garajında yapıldı. Toplantıya katılan 100 şoför dertlerini anlattı, İETT yöneticileri not tuttu.
İBB ARAZİLERİNİ İGDAŞ SATIN ALDI
İBB ARAZİLERİNİ İGDAŞ SATIN ALDI
İBB, İstanbul´un 5 ayrı noktasındaki arazilerin satışı için ihale gerçekleştirdi.
KADIKÖY´DE ‘ATA´YA SAYGI ZİNCİRİ´
KADIKÖY´DE ‘ATA´YA SAYGI ZİNCİRİ´
Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 81´inci yılında Kadıköy´de binlerce kişi tarafından oluşturulan “Ata´ya Saygı Zinciri” ile anıldı.
GAZİ ŞARKILARLA ANILDI
GAZİ ŞARKILARLA ANILDI
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Sevdiği Şarkılarla Anıldı
AVUKATLAR: “ALANLAR DOĞRUDAN İBB´YE VERİLEBİLİR”
AVUKATLAR: “ALANLAR DOĞRUDAN İBB´YE VERİLEBİLİR”
Haksız bir şekilde, TCDD´nin Haydarpaşa ve Sirkeci gar alanları ihalesinden elenen İBB, bugün hukuk mücadelesi başlattı.
BAŞKAN İMAMOĞLU: “MİLLİ MESELEDE PARTİYE DAVET YANLIŞ!”
BAŞKAN İMAMOĞLU: “MİLLİ MESELEDE PARTİYE DAVET YANLIŞ!”
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan´ı makamında ziyaret etti
İSPARK´TA “KARTLI ÖDEME” DÖNEMİ BAŞLADI
İSPARK´TA “KARTLI ÖDEME” DÖNEMİ BAŞLADI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu´nun İSPARK´ta İstanbulkart ve kredi kartı ile ödeme yapılabilmesine yönelik duyurduğu proje, 1 Ekim´de uygulanmaya başlandı. Kolay ve avantajlı ödeme imkanı sunan uygulamayı 16 gün içinde 40 binin üzerinde sürücü kullandı.
GALATA KULESİ PEMBE´YE BÜRÜNDÜ
GALATA KULESİ PEMBE´YE BÜRÜNDÜ
GALATA KULESİ, 15 EKİM DÜNYA MEME SAĞLIĞI GÜNÜ´NDE PEMBE´YE BÜRÜNDÜ
BAŞKAN İMAMOĞLU´NUN “HALK SÜT” VAADİ GERÇEKLEŞİYOR
BAŞKAN İMAMOĞLU´NUN “HALK SÜT” VAADİ GERÇEKLEŞİYOR
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu´nun vaatleri arasında yer alan Halk Süt projesi, 16 Ekim Dünya Gıda Günü´nde hayata geçiyor.
İETT FARKINDALIK YARATMA ADINA KOLTUKLARINI GÜNCELLİYOR
İETT FARKINDALIK YARATMA ADINA KOLTUKLARINI GÜNCELLİYOR
İstanbul´a her gün 3 bin 70 otobüsle hizmet veren İETT, farkındalığı arttırmak için; engelli, yaşlı, hamile ve çocuklu kadınlar için ayrılmış koltuklarda ‘güncelleme´ yapıyor. Otobüslerin iç kabin pencere altlarındaki uyarı levhaları yerine, üzerinde yaşlı, engelli, hamile ve çocuklu kadını temsil eden figürlerin yer aldığı kılıflarla koltuklar kaplanıyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA