SENDE EVDE KAL!.... (şiir)

BEN KIRK YIL ÖNCE YAŞADIM BU GÜNÜ

EVDE KAL SEVGİLİM

KAVUŞAMADIK.

MEHMEDİM

Şifa Ola

AH BE GÜLÜM

Video Galeri 1

Evde Kal
DENİZLİ
KORONA
BİLİYOR MUSUN KANALINDA MEHMET CEYLAN
AHMET DAVUTOĞLU
KURBAN MERKEZİ AKTAŞ ÇİFTLİĞİ
Tüm videolar...

Foto Galeri

SINAV NAYRAMPAŞA
MOZAİK FOLKLOR
KÜLÜPLER İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU
BAYRAMPAŞA´DA KASTAMONU RÜZGARI
MHP BAYRAMPAŞA´YA KADINLAR
BAYRAK

BU ÇAĞRIYA KULAK VERMEK LAZIM

DOĞRUNUN NEREDEN GELDİĞİNE BAKILMAZ

UTANMAK GELİYORSA İÇİMİZDEN

BU GÜN BİZİM DOĞUM GÜNÜMÜZ

SAYGISIZLIKLARINI İSPAT ETTİLER

DAMAK TADI "ŞEN BESİCİLİK" ADI

SİYASİ TIRPANA DEVAM

SOKAĞA ÇIKMA YASA GÜNLERİNİN AYRINTILARI

YENİ DÖNEM, TEDBİRLER İLE ÖZLEMLERİN SENTEZİDİR

SONUÇLAR HERGÜN DAHA İYİYE GİDİYOR

AVM'LER AÇILACMAYA HAZIRLANIYOR AMA!....

ERDOĞAN; “UZLAŞMA ZEMİNİNDE YAPTIK”

SONUÇLAR HERGÜN DAHA İYİYE GİDİYOR

SONUŞLAR SEVİNDİRİCİ

BAYRAMI LEHİMİZE ÇEVİREBİLİRİZ

AHLAKSIZ SALDIRILARIN KARŞISINDAYIZ...

TEDBİR ALMAK BU KADAR ZOR MU?

ANNE VE TOPLUMDA KADININ YERİ

NE OLUR BİRAZ DAHA DİKKAT!....

BİRAZ VİCDAN BİRAZ ANLAYIŞ

Editör’de; HASSAS DÖNEMDE BİRAZ DAHA DİKKAT

BAYRAMPAŞA CAMİLERİ LİSTESİ

SOSYAL MESAFELİ CAMİ GENELGESİ YAYINLANDI

BU KADARI DA OLMAZ ARTIK

KAYMAKAM ŞENEL'DEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

BAYRAMI LEHİMİZE ÇEVİREBİLİRİZ

BU GÜNÜN İFTAR MENÜSÜNDE İNCİK HAŞLAMA

SOKAĞA ÇIKMA YASA GÜNLERİNİN AYRINTILARI

BİR BURUK 19 MAYIS KUTLAMASI

KADİR GECESİNDE, KUR’AN’IN KADRİNİ BİLELİM

BAYRAMDA 81 İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

KAYMAKAM ŞENEL'DEN 19 MAYIS MESAJI

ATİLA AYDINER KİMDEN ÇEKİNİYOR?

İMAMOĞLU’NDAN “OTOGAR” MÜJDESİ

GELECEK İSTANBULDA YEŞERMEYE DEVAM EDİYOR

BU GÜNÜN İFTAR MENÜSÜNDE GÜVEÇTE SEBZELİ YAZ TÜRLÜSÜ VAREditör’de; HASSAS DÖNEMDE BİRAZ DAHA DİKKAT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı destek paketleri ve Milli Dayanışma Kampanyası eleştirileri de beraberinde getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı destek paketleri ve Milli Dayanışma Kampanyası eleştirileri de beraberinde getirdi.

Bir önceki Editör yazısında da yazdığımız gibi destek paketleri kısmen olsa bile genel olarak vatandaşa dokunan destekler olmadı. Eleştirecek çok yönü var. Keşke denilen tarafları var.

Son açıklanan “Milli Dayanışma Kampanyası”  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra sosyal medya ve eleştirmenlerden çok değişik yönlü eleştiriler geldi. Tabi herkesin görüşü olarak saygı duyacağız ama bu tip kampanyalar bazı dönemlerde hep yapılmıştır. Depremlerde, çeşitli felaketlerde yapılan bir kampanyadır. Bunu özellikle bu dönemde çok başka yönlere çekmenin de bir anlamı yoktur. Zaten bizim insanımız bu durumlarda önce yakınından başlayarak destek ve yardımlarını yapar. Bu kampanyayı tek başına eleştirmenin bir anlamı yok. 99 depreminden sonrada daha sonra Van depreminde de böyle kampanyalar hep yapıldı. Düne kadar haydi reis, haydi milletvekilleri, haydi belediye başkanları maaşlarınızı bağışlayın denirken şimdi bu kampanyayı eleştirmek çok yerinde olmasa gerek. 

Tabi bu tip durumlar ülkenin ekonomik olarak içinde bulunduğu durumu da göstermiş oluyor. Ekonominin hangi boyutta olduğunun altını çizmiş oluyor. 

KERİM DEVLET OLMAK BAŞKA

Tabi ki, “Kerim Devlet” kavramına uymuyor bu kampanyalardan medet ummak. Kerim devlet çok başka bir kavram. Tabii ki, doğru bir ekonomi yönetimi olsaydı ülkenin kasası dolu olsaydı, her vatandaşının en azından belli bir gelir üzerinin altında olanlara karşılıksız destek verilseydi daha iyi olurdu. Dış ülkelerin destek paketlerinde bunu gördük. 

Burada asıl eleştirilmesi gereken kampanya değilde, desteklerin şekilleri. Destekler vatandaşı borçlandıran, ileriki dönemde cidden sıkıntıya düşürecek destekler. Borç ötelemek, yeniden borçlandırmak çözüm değil. O zaman bu kampanya yapıl vatandaşa hiç olmazsa geliri düşük olan emekliye, maaşlı kesime, zorunlu kepenk kapatan esnafa, bu arada kepenk kapatmamış ama iş yapamayan esnafa belli oranlarda destek karşılıksız yapılmalı. 

Desteklerde özellikle devlet bankalarının verdiği kredilerin mahiyeti borçlandırmaya yönelik, vatandaş zorunlu borçlanacak. Fakat vatandaşın ama ödeme gecikmelerinden ama ödeyemediği için kara listede olanlar ne yapacak? Bu konuda açıklık yok. 

Vatandaş haklı olarak mültecilere 40 milyar harcanırken, dış ülkelere destekler verilip güçlü devlet görüntüsü verilirken böyle bir durumda vatandaşını borçlandırma desteği verilmesi, destek kampanyası düzenlenmesi de vatandaşların eleştiri odağı oluyor. 

Asıl konu bu kampanya sonrası gerçekte yardımlar yerini bulacak mı? Asıl soru burada yatıyor.

Desteklerin borçlandırma ve borç erteleme konusu vatandaşın bu dönemde açığını kapatmaz. Bu durumun yeniden gözden geçirilmesi gerekir. İş yeri kapatarak, çalışamadığı için açık veren vatandaşı ağır bir borç yükü beklerse bunun altından kalkamaz. 

 

İBB’NİN YARDIM PAKETİ

Elbette merkezi hükümetin yanısıra özellikle il ve ilçe belediyeleri de kendi çaplarında bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu konuda şimdiye kadar en iyi yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Yaptıkları hem yerinde gemde kimseyi rahatsız etmedi. 

Ama son olarak reklamlarla duyurulan ve vatandaşlardan destek istenen İBB yardım paketleri her kesimi rahatsız etti. Pakete baktığımız zaman perakende de bile 80 - 90 lira tutacak yadım paketinin fiyatını 150 lira konulması bir çok haklı eleştiriyi beraberinde getirdi. 

Yönetimler bu konularda daha hassas davransa daha iyi olur. Burada insanların yardımı üzerinden kimse ranta yönelmesin halk tabiriyle çarpılırsınız...

Bu hassas dönemde biraz daha dikkat....