CUMHURİYET MİLLETİN VARLIK VE BEKASININ TEMİNATIDIR
Rasim Bilgehan yayınladığı “Zaferler Haftası” mesajında "Cumhuriyetimizin 95. yılında, ilk günkü aşk ile coşkuyla cumhuriyetin varlığını kutlayacağız" dedi.
Tarih: 29.10.2018 09:39:42

Bayrampaşa Belediyesi Meclis Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Başkanı, İTO Meclis üyesi Rasim Bilgehan yayınladığı “Zaferler Haftası” mesajında "Cumhuriyetimizin 95. yılında, ilk günkü aşk ile coşkuyla cumhuriyetin varlığını kutlayacağız" dedi.

Rasim Bilgehan mesajına şöyle devam etti. "Cumhuriyet bir milli mücadele yolunun sonunda demokratik bir hukuk devleti anlayışı içinde kurulmuştur.  Bir çok cephede yenilgi alınması, ve Osmanlı toprakları kaybedilmesine rağmen, yedi düvelin hücum ettiği bir dönemde önce Çanakkale´de, sonra da Milli Mücadele ruhuyla biz "Türk milleti bağımsızlığımızı, hürriyetimizi, millet olma özelliğimizi hiç bir gücün boyunduruğu altında yaşatmayız" mesajını vermiştir.

Ülkenin pare pare bölünmeye çalışıldığı, yedi düvelin Anadolu topraklarını paylaşmak için elini ovuşturduğu, Türk milletinin kültür ve inanç değerlerinin zincire vurulmak istendiği  bir dönemde Sarayburnu açıklarında başlayan, Samsun, Erzurum, Sivas´ta filizlenen Milli Mücadele Ankara´da taçlanmıştır.

Mustafa Kemal ve Arkadaşlarının başlattığı milli mücadele Akif´in "hangi çılgın bana zincir vuracakmış" ruhuyla Türk milleti "varlık ve Beka" yolunda Cumhuriyeti kurmuştur.  

1700´ler itibariyle Osmanlı üstünde, tıpkı şimdi olduğu gibi dış mihraklar ve iç hainler her türlü hintlikleriyle koca bir  imparatorluğun sonunu hazırlamak için ellerinden geleni yapışlardır. Aslında İmparatorluğu değil, adalet timsalı, mazlum dostu, zalimin korkulu rüyası Türk milletinin dünyaya hükmeden adalet ışığının verdiği medeniyetini yok etmek için türlü planlarla, entrikalarla, Türk milletinin millet olma özelliğini taşıyan kültür ve inanç değerlerini yok etmek için çaba harcamışlardır.

Üç kıta yedi denize sığmayan Osmanlı topraklarını parçalamışlar, koca bir imparatorluğu Anadolu coğrafyasına hapsetmişlerdi belki ama hesabetmedikleri bir şey vardı. Türk milletinin zincirlere vurularak, esaret altında yaşayamayacak millet olma iradesi.

Mustafa Kemal´in "Ecnebi kuvvetlerinin işgali altında inleyen payitahtımızda kan ağlayan bilumum erbabı hamiyet, münevveranı millet ve din ve devlete hizmetleri mesbuk zevatı âliye, makamı hilafet ve saltanatın ve istiklali millinin bu hatarnak vaziyetten kurtarılması ancak vicdanı milliden doğan birliğin azmu iradesine müftekir bulunduğuna iman getirmişlerdir." dediği gibi milletin milli iradesi ortaya çıktı.

İşte 1920´li yıllara geldiği zaman o irade, o hasta adam ayağa kalkar Milli Mücadeleyi, istiklal mücadelesini başlatır. Yok oldu denilen bir millet ayağa kalkar, tüm varlığını ortaya koyarak bekasını korur ve devleti aliyyenin devamını sağlar.

Büyük Türk Milleti´nin tarih sahnesinde göründüğü andan itibaren; 6.000 yıldan beri süregelen tarihimiz boyunca farklı yönetim biçimleri, hükümetler, sülaleler ve nadiren de yaşayan halk devletin kurucusu olmuştur.
Tarihimizi, dünyanın bütün ülkelerinde var olmuş devletlerimizi aynı devletin yaşayan bölümleri olarak görmek, bir ayrımcılığa düşmemek gerek.

Bu gün yine ülkemiz üzerinde oynanan kirli oyunlar, entrikalar, düzenekler, dış mihrak ve iç hainlerin iş başında olduğunu görmekteyiz. Yaşadığımız bu badireler bizim millet olma özelliğimizi bozamaz. Bu milli birlik ve beraberlik ülküsü içinde, milli birlik ve kardeşlik prensibiyle her tür tuzağı bozacağımız inancındayım. Biz gerçek demokrasiyi, hürriyeti, adaleti yaşatmak için bir millet olma inancıyla bir olmalıyız iri olmalıyız diri olmalıyız.
"Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir. Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekâsını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür." Mustafa kemal Atatürk´ün bu sözleri Türkiye Cumhuriyetinin hedeflerinin ne denli büyük olduğunu göstermektedir.

Cumhuriyet Türk milletinin varlık ve bekasının bir teminatı olmuştur.

Cumhuriyet gerçek demokrasiyi yaşatıyorsa cumhuriyettir. Milli ve insani ihtiyaçlara ve milletin ülkülerine cevap veriyorsa cumhuriyettir.
Cumhuriyetimizin bu hedefleri gerçekleştireceği kararlılık ve inancıyla bütün milletimizin Cumhuriyet bayramını kutluyorum."
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KADININ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTI
KADININ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTI
Ülkelere göre kadınların işgücüne katılma oranları belli oldu.
RAHMET VE MİNNETLE YAD EDİYORUZ
RAHMET VE MİNNETLE YAD EDİYORUZ
Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner ŞENEL 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ!
YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ!
Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yılı tüm yurtta olduğu gibi Bayrampaşa´da da coşkuyla kutlanıyor.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN SEFERBERLİK ÇAĞRISI
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN SEFERBERLİK ÇAĞRISI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyanın önde gelen şirketlerinin sahip ve üst düzey yöneticilerini bir araya getiren, “İntercontinental Chapter IC Toplantısı”nda konuştu.
İMAMOĞLU, YILMAZ GÜNEY VE AHMET KAYA´NIN MEZARLARINI ZİYARET ETTİ
İMAMOĞLU, YILMAZ GÜNEY VE AHMET KAYA´NIN MEZARLARINI ZİYARET ETTİ
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, her ikisi de sürgünde ve Paris´te ölen usta sanatçılar Yılmaz Güney ile Ahmet Kaya´nın mezarlarını ziyaret etti.
MERHUM BAŞBAKAN MENDERES KABRİ BAŞINDA ANILDI
MERHUM BAŞBAKAN MENDERES KABRİ BAŞINDA ANILDI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adnan Menderes´in idam edilişinin 58´nci yıl dönümünde kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı.
MECLİS 2. TOPLANTISI YAPILDI
MECLİS 2. TOPLANTISI YAPILDI
Bayrampaşa Belediye Meclis toplantısı 7. Seçim dönemi 1.Toplantı yılı 1. Birleşim, 2. Oturumu yapıldı
ATİLLA ÖZEN;  "YARGI “SIZ” REFORM (!)"
ATİLLA ÖZEN; "YARGI “SIZ” REFORM (!)"
CHP Bayrampaşa Belediye Meclis Üyesi Av. Atilla Özen´den yeni yargı yılının açılışında yargı reformuna eleştirel açıklam.
İBB´DE BİR BAYRAMPAŞA´LI
İBB´DE BİR BAYRAMPAŞA´LI
CHP Bayrampaşa Eski İlçe Başkanı, Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Remzi Albayrak IBB´de daire başkanı oldu.
BİLİYOR MUSUN KANALINDA MEHMET CEYLAN
BİLİYOR MUSUN KANALINDA MEHMET CEYLAN
Biliyor musun Youtube kanalında Mehmet Ceylan´ın tele röportajı
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA