ATİLLA ÖZEN; "YARGI “SIZ” REFORM (!)"
CHP Bayrampaşa Belediye Meclis Üyesi Av. Atilla Özen´den yeni yargı yılının açılışında yargı reformuna eleştirel açıklam.
Tarih: 2.9.2019 10:58:11

CHP Bayrampaşa Belediye Meclis Üyesi Av. Atilla Özen yeni yargı yılının açılışı ve hazırlanmakta olan yargı reformuyla ilgili yazılı bir açıklam yaptı. Atilla Özen açıklamsında, yargıyı “engel” olarak gören bir yaklaşımın yargıya yönelik ortaya koyacağı politika, bir kitapçık olmanın ötesine geçemeyeceğini belirtti.

            "Türk yargısının muhteşem bir mazisinden bahsedemeyiz. Bunda, siyasal iktidarlarınstatüsünü korumak için yargıyı araç olarak kullanma gayretlerinin etkisi büyüktür" diyen Atilla Özen şöyle devam etti. "Yargı reformu strateji belgesi, 30 Mayıs 2019 tarihinde Beştepe´de açıklandı. Türkiye Barolar Birliği başkanının bu açıklama karşısındaki davranış biçimi tartışmalara neden olmuştu. Sonrasında Yargıtay tarafından Beştepe´de yapılacak olan adli yıl açılış törenine davet edilen 51 Baro, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı vurgusu ile katılmayacaklarını bildirdiler. Yine kimi Yargıtay üyelerinin törene katılmayacakları yönünde haberler çıktı. Türkiye Barolar Birliği başkanının, yargı reformu strateji belgesi kapsamında vatandaş ve avukatlar için getirilecek düzenlemelerden ilkinin açıklanmasının beklendiği törene “sonuç odaklı bakma” açıklamaları arasında, yargıda yapılmak istenen reformun içeriği pek tartışılamadı.

            Devlet kurumları, görev alanlarındaki konuları bir stratejik plan dahilinde kamuoyuna duyurmaktadırlar. Adalet Bakanlığının hazırladığı, daha önce 2009 ve 2015 tarihlerinde duyurulan yargı reformu strateji belgelerinin üçüncüsü, 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklandı.

Esasen üzerinde tartışmaya değer yargı reformu stratejisi, kuvvetler ayrılığına inanan, hukuk devleti prensibini içselleştirmiş bir siyasi anlayış ürünü olan stratejidir. Yargıyı “engel” olarak gören bir yaklaşımın yargıya yönelik ortaya koyacağı politika, bir kitapçık olmanın ötesine geçemeyecektir.

            Yargı reformu adı altında daha önce ortaya konan belgeler ve bunun üzerine hazırlanan düzenlemeler, başka amaçların gerçekleştirilmesine hizmet etmenin ötesine geçememiştir. Yargı,siyasal iktidarların kontrolü altında bir yap boz tahtasına dönüştürülmüştür. Rejimin yapısında yapılan değişiklikler gibi, yargının da temel yapısında tedrici yöntemlerle değişikliklere gidilmiştir.

            Devletin temel fonksiyonlarından olan adalet sağlama görevi, alternatif uyuşmazlık çözüm arayışları ile adliye ve yargı dışına taşınmıştır. Devletinadalet sağlama görevini gereği gibi yapamamasının çözümü; yargısal yetkileri, yargı dışı aktörlere dağıtma politikasında aranmaktadır.

            Türk yargısının muhteşem bir mazisinden bahsedemeyiz. Bunda, siyasal iktidarlarınstatüsünü korumak için yargıyı araç olarak kullanma gayretlerinin etkisi büyüktür. Ancak yargının siyasi otorite elinde bu denli hoyratça savrulduğu bir dönem de olmamıştır. Kimi yargı mensuplarının buna karşı gösterebildiği direnç de, cezasız bırakılmamıştır!

Yargının kurucu üç unsuru olan hakim, savcı ve avukatsız bir yargı, faklı ad ve biçimlerde de olsa reform olarak sunulmaya çalışmaktadır.

            Bu belge ile, 7 TL´ye çayın satıldığıestetik yoksunu AVM tipi adliye anlayışından, yeni bir mimari anlayışa geçişde vaad ediliyor. Yine Adliyelerin hizmet binalarının farklı yerlerde olmayacağı bildiriliyor. Oysa şu an bileBakırköy Adliyesindeki İş Mahkemelerinin, Basın Ekspres yoluna taşıması gündemde...

            Yıllarca bitmeyen davalar, yeteri kadar incelenmeyen dosyalar, verilen isabetsiz kararlar, arşivden dahi çıkartılamayan evraklar, personel eksikliği, hakim-savcı noksanlığı, hakim-savcı alımlarındaki kayırmaca ve partizanlık, istinaf ve temyiz kanun yollarında yıllarca karar verilmeyi bekleyen dosyalar, torba kanunlarla sürekli değişen yasalar, yargıya erişimin zor ve pahalı oluşu, adliye yönetim sisteminde insani değerlerin yok sayılması, yargının öncelikli sorunları arasında gelmektedir. Açıklanan strateji planı, bu tür öncelikli ve asli sorunları çözmekten uzaktır.

            9 amaç başlığı altında sıralanan yargı reformu stratejisinin 5. no´lu amacı ise, savunma hakkının etkin kullanımının sağlanmasıdır. Savunmanın temsilcisi olan avukatlaraolası şüpheli ve suç ortağı olarak bakılması, adliyelere girişlerinin zorlaştırılması, adliyelerde giremeyecekleri alanlar belirlenmesi, bilgi ve belgeye erişimlerinin sınırlanması, atamaya bağlı görevlerinden dolayı düşük ücret almaları, mesleği rencide edici masraf ödenmesi, kamusal hizmet yapıyor olmalarına rağmen yüksek oranlı KDV alınması, kamu avukatlarının mali ve özlük hakları sorunları, bağlı çalışan avukatların bir hukukunun bulunmaması, avukatlık stajının etkisinin az, mali haklardan ve mesleki yetkilerden yoksun oluşu, avukatların görev alanlarının genişletilmesi bir yana, başkalarının bu alana girmesine umursamaz yaklaşım gösterilmesi,bu başlık altında ele alınmamıştır. Dolayısıyla bu strateji ile, savunmanın gerçek ve öncelikli sorunları ele alınmış olmuyor. Savunmayı temsil eden avukatların sorunu, yeşil pasaporta indirgenmiş durumda.

Yargı reformu bu tür belgelerde değil, zihin ve vicdanlarda yapılır. Uygulamalar, samimiyeti ortaya koyar. Yargıda reform yapılması gereken alanlar, hukuk öğreniminden başlamaktadır. Ancak hukuk fakültelerinin standartlarını yükseltmek, yeterliliği olmaksızın sürekli hukuk fakültesi açmak uygulamasından vazgeçmek bir yana; nasıl girildiği dahi belli olamayan bazı yurtdışı hukuk fakültelerinden alınan diplomaların tanınması ve bunlara denklik verilmesi uygulamasından dahi vazgeçmede tereddüt yaşanmaktadır.

            Yargının gerçek sorunlarının tespiti, yargının asli unsurlarının katılımı ve katkısı ile sağlanabilir. Sahada olmayan kişilerin sembolik olarak istenilen görüşlerden yola çıkarak, klişe sözcüklerle gerçekçi bir yargı reformu stratejisi belirleyebilmesi olanaklı değildir."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ATİLLA ÖZEN YARGI REFORM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KADININ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTI
KADININ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTI
Ülkelere göre kadınların işgücüne katılma oranları belli oldu.
RAHMET VE MİNNETLE YAD EDİYORUZ
RAHMET VE MİNNETLE YAD EDİYORUZ
Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner ŞENEL 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ!
YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ!
Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yılı tüm yurtta olduğu gibi Bayrampaşa´da da coşkuyla kutlanıyor.
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN SEFERBERLİK ÇAĞRISI
BAŞKAN İMAMOĞLU´NDAN SEFERBERLİK ÇAĞRISI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünyanın önde gelen şirketlerinin sahip ve üst düzey yöneticilerini bir araya getiren, “İntercontinental Chapter IC Toplantısı”nda konuştu.
İMAMOĞLU, YILMAZ GÜNEY VE AHMET KAYA´NIN MEZARLARINI ZİYARET ETTİ
İMAMOĞLU, YILMAZ GÜNEY VE AHMET KAYA´NIN MEZARLARINI ZİYARET ETTİ
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, her ikisi de sürgünde ve Paris´te ölen usta sanatçılar Yılmaz Güney ile Ahmet Kaya´nın mezarlarını ziyaret etti.
MERHUM BAŞBAKAN MENDERES KABRİ BAŞINDA ANILDI
MERHUM BAŞBAKAN MENDERES KABRİ BAŞINDA ANILDI
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adnan Menderes´in idam edilişinin 58´nci yıl dönümünde kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı.
MECLİS 2. TOPLANTISI YAPILDI
MECLİS 2. TOPLANTISI YAPILDI
Bayrampaşa Belediye Meclis toplantısı 7. Seçim dönemi 1.Toplantı yılı 1. Birleşim, 2. Oturumu yapıldı
İBB´DE BİR BAYRAMPAŞA´LI
İBB´DE BİR BAYRAMPAŞA´LI
CHP Bayrampaşa Eski İlçe Başkanı, Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı Remzi Albayrak IBB´de daire başkanı oldu.
BİLİYOR MUSUN KANALINDA MEHMET CEYLAN
BİLİYOR MUSUN KANALINDA MEHMET CEYLAN
Biliyor musun Youtube kanalında Mehmet Ceylan´ın tele röportajı
COŞKUYLA ZAFER KUTLAMASI
COŞKUYLA ZAFER KUTLAMASI
30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 97. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Bayrampaşa´da yapılan törenle kutlandı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

Nöbetçi Eczaneler Bayrampaşa

 

İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:27 07:06 12:23 15:01 17:21 18:48
GÜNDEM
EKONOMİ
BAYRAMPAŞA
STK
EĞİTİM
SPOR
SEKTÖR
YAŞAM/SAĞLIK
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
TAKSİ DURAKLARI

ALTIN TAKSİ

(0212) 612 34 92 - 613 03 49

YAHYA KEMAL CAD. NO:74 BAYRAMPAŞA

DİNÇER TAKSİ

(0212) 564 45 45

MURAT MAH. CUMHURİYET CAD.NO:82/A BAYRAMPAŞA

MERKEZ PARK TAKSİ

(0212) 544 55 65 - 66

ORTA MAH.NUMUNEBAĞ CAD. BAYRAMPAŞA

MERKEZ STAD TAKSİ 

(0212) 501 18 32-501 18 16

YENİDOĞAN MAH. DEMİRKAPI CAD. BAYRAMPAŞA

YILDIRIM TAKSİ

(0212) 617 38 39 - 617 39 17

YILDIRIM MAH.MİLLET CAD. NO: 83 BAYRAMPAŞA

METRO TELSİZ TAKSİ

(0212) 640 16 30

KOCATEPE CAD.NO:1 BAYRAMPAŞA